Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Shower gels are a great way to start your day or unwind after a long day. They can help to cleanse your skin, remove dirt and oil, and leave you feeling refreshed and invigorated. But shower gels are not all created equal. Some shower gels are better for dry skin, while others are better for oily skin. Some shower gels are designed to be moisturising, while others are designed to be invigorating.

Here are a few of the different types of shower gels available:

  • Moisturising shower gels: These shower gels are perfect for dry skin. They are typically rich and creamy, and they are infused with ingredients like shea butter, almond oil, and honey to help lock in moisture and leave your skin feeling soft and smooth.
  • Exfoliating shower gels: These shower gels are perfect for removing dead skin cells and revealing soft, smooth skin. They are typically infused with ingredients like walnut shell powder and bamboo extract to gently exfoliate your skin.
  • Invigorating shower gels: These shower gels are perfect for a wake-up call. They are typically refreshing and stimulating, and they are infused with ingredients like peppermint, eucalyptus, and menthol to help you feel energized and refreshed.
Showing1–20 of 46 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
BIODERMA Atoderm Shower Oil 1 litre
BIODERMA Atoderm Shower Oil 1 litre
£24.00 Unit price £24.00 perlitre
4711 Original Eau de Cologne Shower Gel 200ml
£7.00 Unit price £35.00 perlitre
MOLTON BROWN Re-Charge Black Pepper Bath & Shower Gel 300ml
£27.00 Unit price £90.00 perlitre
5.0
(1)
BIODERMA Atoderm Shower Gel 200ml
£10.50 Unit price £52.50 perlitre
Sold out
L'OCCITANE Verbena Shower Gel Refill 500ml
£28.00 Unit price £56.00 perlitre
MOLTON BROWN Mesmerising Oudh Accord & Gold Bath & Shower Gel 300ml
£29.00 Unit price £96.67 perlitre
BIODERMA Atoderm Shower Gel 1000ml
£20.00 Unit price £20.00 perlitre
MOLTON BROWN Heavenly Gingerlily Bath & Shower Gel 300ml
£27.00 Unit price £90.00 perlitre
VICHY Homme Hydra Mag C+ Shower Gel 200ml
VICHY Homme Hydra Mag C+ Shower Gel 200ml
£11.00 Unit price £55.00 perlitre
MOLTON BROWN Blissful Templetree Bath & Shower Gel 300ml
£27.00 Unit price £90.00 perlitre
L'OCCITANE Verbena Shower Gel 250ml
Sold out
L'OCCITANE Verbena Shower Gel 250ml
£18.00 Unit price £72.00 perlitre
FLORIS LONDON Elite Moisturising Bath & Shower Gel 250ml
£32.00 Unit price £128.00 perlitre
MOLTON BROWN Coastal Cypress & Sea Fennel Bath & Shower Gel 300ml
£27.00 Unit price £90.00 perlitre
MOLTON BROWN Fiery Pink Pepper Bath & Shower Gel 300ml
£27.00 Unit price £90.00 perlitre
MOLTON BROWN Delicious Rhubarb & Rose Bath & Shower Gel 300ml
£27.00 Unit price £90.00 perlitre
CAUDALIE Shower Gel Rose De Vigne 200ml
£10.00 Unit price £50.00 perlitre
HORACE Italian Bergamot & Peppermint Shower Gel 250ml
£9.00 Unit price £36.00 perlitre
KORRES Jasmine Shower Gel 250ml
£14.00 Unit price £56.00 perlitre
CAUDALIE Shower Gel Thé Des Vignes 200ml
£10.00 Unit price £50.00 perlitre
Sold out
NUXE Reve De Miel - Face And Body Utra-Rich Cleansing 400ml
£23.00 Unit price £57.50 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old