Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Good oral health is essential for your overall health and well-being. We offer a wide range of orthodontic and denture care products to help you keep your orthodontic and denture products clean and in good condition.

Our products can help with:

  • Orthodontic care: Keep braces, Invisalign, and retainers clean and free of plaque and food particles. Our orthodontic care products include cleaning brushes, retainer cleansers, and orthodontal waxes.
  • Denture care: Keep dentures clean and comfortable to wear. Our denture care products include denture cleansers, reliners, and adhesives.

We understand that everyone's dental needs are different. We recommend that you consult with your dentist or orthodontist to choose the right orthodontic and denture care products for your individual needs.

Showing1–20 of 24 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
SECURE Waterproof Denture Adhesive 40g
£6.30 Unit price £157.50 perkg
4.5
(2)
WISDOM Ortho Clean Toothpaste 100ml
£2.99 Unit price £29.90 perlitre
4.5
(2)
SECURE Denture Cleansing Tablets 32 tablets SECURE Denture Cleansing Tablets 32 tablets
Sold out
SECURE Denture Cleansing Tablets 32 tablets
£5.75 Unit price 18p peritem
5.0
(2)
VITIS Orthodontic Toothpaste 100ml
£6.75 Unit price £67.50 perlitre
5.0
(1)
SECURE Waterproof Denture Adhesive Comfort 15 strips
£6.30 Unit price 42p peritem
5.0
(1)
VITIS Orthodontic Mouthwash 500ml
£9.30 Unit price £18.60 perlitre
WISDOM Denture Brush
WISDOM Denture Brush
£1.80
CURAPROX CS 708 Implant/Ortho
CURAPROX CS 708 Implant/Ortho
£6.00
CURAPROX CS Ortho Toothbrush Ultra Soft
SEABOND Denture Fixative Seals Uppers 15 units
SEABOND Denture Fixative Seals Uppers 15 units
£4.70 Unit price 31.3p peritem
CURAPROX Ortho Wax 7 strips
CURAPROX Ortho Wax 7 strips
£8.00 Unit price £1.14 peritem
FIXODENT Plus Food Barrier Premium Denture Adhesive Cream 40g
£4.07 Unit price £101.75 perkg
STERADENT Active Fresh 30 tablets
£1.35 Unit price 4.5p peritem
5.0
(1)
SEABOND Denture Fixative Seals Lowers 15 units
SEABOND Denture Fixative Seals Lowers 15 units
£4.70 Unit price 31.3p peritem
CURAPROX Ortho Kit
CURAPROX Ortho Kit
£26.50
STERADENT Active Plus 30 tablets
£1.39 Unit price 4.6p peritem

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old