Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Prebiotics are non-digestible food ingredients that are beneficial for gut health. They work by feeding the good bacteria in your gut, which can help to improve digestion, boost the immune system, and protect against disease.

There are many different types of prebiotics available, each with its own benefits. Some of the most popular prebiotics include:

  • Inulin: This is a type of fiber that is found in many fruits and vegetables, such as onions, garlic, and asparagus. It can help to improve digestion and boost the immune system.
  • Fructo-oligosaccharides (FOS): These are short-chain carbohydrates that are found in many fruits and vegetables, such as bananas, honey, and legumes. They can help to improve digestion and boost the immune system.
  • Galacto-oligosaccharides (GOS): These are short-chain carbohydrates that are found in milk and dairy products. They can help to improve digestion and boost the immune system.
  • Prebiotic blends: These products contain a mixture of different types of prebiotics. This can be a good option if you are not sure which type of prebiotic is right for you.

Here are some of the benefits of taking prebiotics:

  • Improved digestion: Prebiotics can help to improve digestion by feeding the good bacteria in your gut. This can help to reduce bloating, gas, and constipation.
  • Stronger immune system: Prebiotics can help to strengthen the immune system by feeding the good bacteria in your gut. This can help to reduce the severity of colds and flu.
  • Protection against disease: Prebiotics may help to protect against disease by feeding the good bacteria in your gut. This can help to prevent the growth of harmful bacteria and viruses.

If you are looking for a way to improve your gut health and overall well-being, prebiotics can be a great option. Be sure to talk to your doctor before taking any prebiotics, as they may interact with medications you are taking.

Showing1–18 of 18 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
MYOTA Gut Booster 300g
£54.00 Unit price £180.00 perkg
Sold out
THE NUE CO. Prebiotic + Probiotic 60 capsules
£75.00 Unit price £1.25 peritem
SOLGAR Psyllium Husks Fibre 500mg 200 capsules
SOLGAR Psyllium Husks Fibre 500mg 200 capsules
£22.50 Unit price 11.3p peritem
MYOTA Metabolic Health 300g
£54.00 Unit price £180.00 perkg
TERRANOVA Life Drink 454g
TERRANOVA Life Drink 454g
£63.25 Unit price £139.32 perkg
HIFAS DA TERRA Dr. GB Gut & Brain Syrup 250ml
£29.00 Unit price £116.00 perlitre
NAPIERS Phytologic Happy Gut 60 Capsules
£35.00 Unit price 58.3p peritem
ZITA WEST Menceive 21 capsules
£39.00 Unit price £1.86 peritem
SOLGAR Multiple Fibre Formula 120 capsules
SOLGAR Multiple Fibre Formula 120 capsules
£18.50 Unit price 15.4p peritem
LIVING NUTRITION Organic Sensitive 60 capsules
£26.00 Unit price 43.3p peritem
VIRIDIAN Complete Fibre Complex Vegan 90 capsules
£16.75 Unit price 18.6p peritem
TERRANOVA Green Child Microflora 50 capsules
£10.50 Unit price 21p peritem
LIVING NUTRITION Organic Gold Spice 60 capsules
£26.00 Unit price 43.3p peritem
ROSS J BARR SUPPLEMENTS Advanced Biotic Formula 100g
£46.00 Unit price £460.00 perkg
PROBIO7 Restore Capsules 30 capsules
£31.00 Unit price £1.03 peritem
THE BYTES COMPANY Fibre Bytes 60 Berry Medley Gummies
£20.00 Unit price 33.3p peritem
EVERA NUTRITION Gut Biotic 60 Capsules
£30.00 Unit price 50p peritem
PURE ENCAPSULATIONS Poly-Proflora 138g
£49.25 Unit price £356.88 perkg

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old