Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Natural toothpastes are formulated with natural ingredients, such as herbs, minerals, and essential oils. They are a good option for people who are looking for an alternative to traditional toothpastes that may contain artificial ingredients or harsh chemicals.

Here are some of the benefits of using natural toothpaste:

  • May be gentler on teeth and gums: Natural toothpastes typically do not contain fluoride, which can be abrasive and irritating to some people. They may also be gentler on gums than traditional toothpastes.
  • May be more effective at freshening breath: Natural toothpastes often contain essential oils, which can help to freshen breath and kill bacteria.
  • May be better for the environment: Natural toothpastes are typically packaged in recyclable materials and do not contain harsh chemicals that can pollute the environment.

If you are looking for a natural toothpaste, there are a few things to keep in mind:

  • Choose a toothpaste that is fluoride-free if you are concerned about fluoride exposure.
  • Look for a toothpaste that is certified by a natural or organic organisation, such as the Soil Association.
  • Make sure the toothpaste is labelled as safe for children if you have young children.
Showing1–20 of 27 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
SELAHATIN Eukalypse Whitening Toothpaste 65ml SELAHATIN Eukalypse Whitening Toothpaste 65ml
SELAHATIN Eukalypse Whitening Toothpaste 65ml
£19.00 Unit price £292.31 perlitre
SPLAT Extreme White Toothpaste 75ml
SPLAT Extreme White Toothpaste 75ml
£7.10 Unit price £94.67 perlitre
JACK N' JILL Strawberry Natural Toothpaste 50g
£5.50 Unit price £110.00 perkg
KINGFISHER Mint Toothpaste Fluoride Free 100ml
£4.50 Unit price £45.00 perlitre
GEORGANICS Mineral Toothpaste - Activated Charcoal 60ml
£6.90 Unit price £115.00 perlitre
KINGFISHER Baking Soda Toothpaste Fluoride Free 100ml
£4.50 Unit price £45.00 perlitre
KINGFISHER Mint Toothpaste With Fluoride 100ml
£4.50 Unit price £45.00 perlitre
KINGFISHER Fennel Toothpaste Fluoride Free 100ml
£4.50 Unit price £45.00 perlitre
BIODENTA Charcoal Whitening Natural Toothpaste 75ml
£6.20 Unit price £82.67 perlitre
KINGFISHER Aloe Vera - Tea Tree - Mint Toothpaste Fluoride Free 100ml
£4.50 Unit price £45.00 perlitre
JACK N' JILL Banana Natural Toothpaste 50g
£5.50 Unit price £110.00 perkg
KINGFISHER Aloe Vera - Tea Tree - Fennel Toothpaste Fluoride Free 100ml
£4.50 Unit price £45.00 perlitre
JACK N' JILL Natural Toothpaste Bubblegum 50g
£5.50 Unit price £110.00 perkg
JACK N' JILL Natural Toothpaste Berries & Cream 50g
£5.50 Unit price £110.00 perkg
JACK N' JILL Raspberry Natural Toothpaste 50g
£5.50 Unit price £110.00 perkg
JACK N' JILL Blackcurrant Natural Toothpaste 50g
£5.50 Unit price £110.00 perkg
KINGFISHER Fennel Toothpaste With Fluoride 100ml
£4.50 Unit price £45.00 perlitre
JACK N' JILL Milkshake Natural Toothpaste 50g
£5.50 Unit price £110.00 perkg
JACK N' JILL Flavor Free Natural Toothpaste 50g
£5.50 Unit price £110.00 perkg
JACK N' JILL Blueberry Natural Toothpaste 50g
£5.50 Unit price £110.00 perkg

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old