Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Squalane is the quiet workhorse of a good routine – a lightweight emollient that softens and smooths without heaviness or shine. It's close in structure to lipids skin produces naturally, which is why it absorbs so readily and suits almost every skin type, including oilier and blemish-prone skin.

Modern squalane is derived from olives or sugarcane (older sources were animal-derived; today's is almost always plant-based – check the label if it matters to you). Non-comedogenic, fragrance-free in most formulations, and an excellent partner to more demanding actives. Part of our active skincare range.

Read the full explainer: Squalane, explained →

Showing1–20 of 107 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
PHARMACERIS T pureRETINOL 0.3 40ml
£17.00 Unit price £425.00 perlitre
MEDIK8 Advanced Night Restore™ 50ml
£60.00 Unit price £1,200.00 perlitre
SJÄL SKINCARE Bio-Regeneratif Serum Active Energy Lift 30ml
SJÄL SKINCARE Bio-Regeneratif Serum Active Energy Lift 30ml
£206.00 Unit price £6,866.67 perlitre
5.0
(1)
MEDIK8 Crystal Retinal™ 6 30ml
£69.00 Unit price £2,300.00 perlitre
MEDIK8 Crystal Retinal™ 3 30ml
£50.00 Unit price £1,666.67 perlitre
SKIN DESIGN LONDON Retexturising Serum 30ml
£150.00 Unit price £5,000.00 perlitre
5.0
(1)
MEDIK8 Crystal Retinal™ 10 30ml
£89.00 Unit price £2,966.67 perlitre
KAPLAN MD SKINCARE Perfect Pout Lip Mask - Volumizing Treatment + Exfoliation 30g
KAPLAN MD SKINCARE Perfect Pout Lip Mask - Volumizing Treatment + Exfoliation 30g
£35.00 Unit price £1,166.67 perkg
SKINCEUTICALS Phyto A+ Brightening Treatment 30ml
£96.00 Unit price £3,200.00 perlitre
ZELENS Triple Action Eye Cream 15ml
£90.00 Unit price £6,000.00 perlitre
AVÈNE Tolérance Control Soothing Skin Recovery Cream 40ml
£21.95 Unit price £548.75 perlitre
ZELENS Power D Fortifying & Restoring 30ml
£125.00 Unit price £4,166.67 perlitre
KAPLAN MD SKINCARE Perfect Pout Lipstick - Revitalizing Lip Treatment + SPF-30 Sunscreen - Melrose 3.1g
AVÈNE Hydrance Light Hydrating Emulsion 40ml
£21.50 Unit price £537.50 perlitre
BIODERMA Pigmentbio Night Renewer Brightening Night Cream 50ml
BIODERMA Pigmentbio Night Renewer Brightening Night Cream 50ml
£28.00 Unit price £560.00 perlitre
LA ROCHE-POSAY Toleriane Dermallergo Night 40ml
£26.00 Unit price £650.00 perlitre
DERMALOGICA Dynamic Skin Recovery 50ml
DERMALOGICA Dynamic Skin Recovery 50ml
£76.00 Unit price £1,520.00 perlitre
LA ROCHE-POSAY Toleriane Sensitive Rich Moisturiser 40ml LA ROCHE-POSAY Toleriane Sensitive Rich Moisturiser 40ml
LA ROCHE-POSAY Toleriane Sensitive Rich Moisturiser 40ml
£23.00 Unit price £575.00 perlitre
LA ROCHE-POSAY Toleriane Dermallergo Cream 40ml LA ROCHE-POSAY Toleriane Dermallergo Cream 40ml
LA ROCHE-POSAY Toleriane Dermallergo Cream 40ml
£24.50 Unit price £612.50 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old