Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Reveal your skin's natural radiance with our range of body scrubs, designed to exfoliate, invigorate, and refresh. Body scrubs are essential for removing dead skin cells, unclogging pores, and promoting smoother, healthier skin. By incorporating a body scrub into your routine, you can enhance your skin's texture and appearance, leaving it feeling soft and rejuvenated.

Function of Body Scrubs:

  • Exfoliation: Body scrubs use abrasive ingredients to gently slough off dead skin cells, revealing the fresh, new skin underneath.
  • Improved Circulation: The massaging action of applying a body scrub helps to stimulate blood flow, which can improve overall skin health and vitality.
  • Enhanced Absorption: Exfoliated skin can better absorb moisturisers and other skincare products, maximising their effectiveness.
  • Unclogging Pores: Regular use of body scrubs can help to prevent ingrown hairs and reduce the occurrence of acne by keeping pores clear.

Common Ingredients in Body Scrubs:

  • Sugar: A natural exfoliant that gently removes dead skin cells while providing a hydrating effect.
  • Salt: Known for its detoxifying properties, salt scrubs can help to draw out impurities and improve skin texture.
  • Coffee Grounds: Rich in antioxidants, coffee grounds not only exfoliate but also help to reduce the appearance of cellulite and improve circulation.
  • Oatmeal: A gentle exfoliant suitable for sensitive skin, oatmeal soothes and hydrates while removing dead skin cells.
  • Coconut Oil: Often included for its moisturizing properties, coconut oil helps to keep the skin soft and smooth.
  • Honey: A natural humectant, honey helps to retain moisture in the skin while providing antibacterial benefits.
  • Essential Oils: Added for their aromatic and therapeutic properties, essential oils like lavender, peppermint, and eucalyptus can enhance the scrubbing experience.

Using a body scrub is simple: apply to damp skin, massage in circular motions, and rinse thoroughly. For best results, use 1-2 times a week to maintain smooth, radiant skin.

Explore our selection of body scrubs and find the perfect one to enhance your skincare routine. Your skin will thank you for it!

Showing1–20 of 27 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
WILD BEAUTY Exfoliating Body Scrub With Rosemary And Rhug Honey 150ml
£45.00 Unit price £225.00 perlitre
TOPICREM MELA Unifying Exfoliating Bar 150g
£12.00 Unit price £80.00 perkg
WILDSMITH SKIN Ceramide Lipid Repair Balm 12.75g
WILDSMITH SKIN Ceramide Lipid Repair Balm 12.75g
£30.00 Unit price £2,500.00 perkg
AKT LONDON SC.02 After Thunder The Foaming Body Scrub 250g
£44.00 Unit price £176.00 perkg
GOLDFADEN MD Doctor's Body Scrub Body Dermabrasion 200ml
£70.00 Unit price £350.00 perlitre
CERAVE SA Smoothing Cream 340g
£23.00 Unit price £67.65 perkg
NUXE Reve de miel - Deliciously Nourishing Body Scrub 175ml
£22.00 Unit price £110.00 perlitre
IRENE FORTE SKINCARE Red Algae Resurfacing Body Exfoliator Triple AHA 100ml
£85.00 Unit price £850.00 perlitre
CERAVE SA Smoothing Cream 177ml CERAVE SA Smoothing Cream 177ml
CERAVE SA Smoothing Cream 177ml
£16.00 Unit price £90.40 perlitre
HOLIDERMIE Sublimating Body Scrub 140ml
£35.00 Unit price £250.00 perlitre
AMELIORATE Transforming Body Exfoliant 300ml
£18.00 Unit price £60.00 perlitre
DR IRENA ERIS Vibrant Rio Smooth & Firm Body Scrub 200ml
£28.00 Unit price £140.00 perlitre
Sold out
DR IRENA ERIS Tropical Tahiti Sensual Softening Body Scrub 200ml
£28.00 Unit price £140.00 perlitre
CODEX LABS Shaant Hydrating Body Scrub 100ml
£34.00 Unit price £340.00 perlitre
CELLCOSMET & CELLMEN Body Gommage 200ml
£130.00 Unit price £650.00 perlitre
JOONBYRD Violet Haze Body Scrub 200ml
£45.00 Unit price £225.00 perlitre
INNERSENSE ORGANIC BEAUTY Inner Glow Body Scrub 200ml
£36.00 Unit price £180.00 perlitre
Sold out
DR IRENA ERIS Botanical Samoa Purifying & Regenerating Body Scrub 200ml
£28.00 Unit price £140.00 perlitre
DECLÉOR 1000 Grains Body Exfoliator Green Mandarin 200ml
£29.00 Unit price £145.00 perlitre
PAYOT Rituel Douceur Melt-In Body Cream Scrub 200ml
£35.00 Unit price £175.00 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old