Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

A healthy diet is essential for optimal health and well-being. It can help you maintain a healthy weight, reduce your risk of chronic diseases, and improve your mood and energy levels.

The Healthy Eating collection are products to help you make healthy eating choices and improve your overall health. Some of the products in this collection include:

  • Multivitamins: Multivitamins are a great way to ensure that you're getting all the essential vitamins and minerals your body needs.
  • Omega-3 fatty acids: Omega-3 fatty acids are important for heart health, brain function, and inflammation.
  • Probiotics: Probiotics are live bacteria that are good for the gut. They can help to improve digestion and gut health.
  • Fibre supplements: Fibre supplements can help to keep you feeling full and satisfied, and they can also help to regulate bowel movements.
  • Protein powder: Protein powder is a convenient way to add protein to your diet. Protein is important for building and repairing muscle tissue.

If you're looking for ways to improve your diet and overall health, the products in the Healthy Eating collection are a great place to start.

Here are a few tips for eating a healthy diet:

  • Make sure you're eating plenty of fruits and vegetables. Fruits and vegetables are packed with vitamins, minerals, and antioxidants.
  • Choose whole grains over refined grains. Whole grains are a good source of fibre, which can help to keep you feeling full and satisfied.
  • Include lean protein in your diet. Lean protein is important for building and repairing muscle tissue.
  • Choose healthy fats over unhealthy fats. Healthy fats, such as those found in olive oil, avocados, and nuts, can help to improve heart health and reduce inflammation.
  • Drink plenty of water. Water is essential for good health.

By following these tips, you can start eating a healthier diet and improve your overall health.

Showing21–40 of 55 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
FOODIN NuTi Honey Pecan & Sea Salt Organic Nut Bar 35g
£1.70 Unit price £48.57 perkg
Sold out
FOODIN NuTi Lingonberry & Caramel Organic Nut Bar 35g
£1.70 Unit price £48.57 perkg
DEXTRO ENERGY Orange + Vitamin C 47g
£1.00 Unit price £21.28 perkg
ONE NUTRITION Black Seed Oil 200ml
ONE NUTRITION Black Seed Oil 200ml
£25.00 Unit price £125.00 perlitre
5.0
(1)
WILLY'S Apple Cider Vinegar with Honey & Turmeric 60ml
WILLY'S Apple Cider Vinegar with Honey & Turmeric 60ml
£2.75 Unit price £45.83 perlitre
WILLY'S Apple Cider Vinegar with Apple & Ginger 60ml
WILLY'S Apple Cider Vinegar with Apple & Ginger 60ml
£2.75 Unit price £45.83 perlitre
FOODIN Organic Raw Chocolate Coated Ginger 70g
£2.80 Unit price £40.00 perkg
FOODIN NuTi Dark Chocolate & Cherry Organic Nut Bar 35g
£1.70 Unit price £48.57 perkg
5.0
(1)
FUSHI Turmeric Juice 500ml
£26.00 Unit price £52.00 perlitre
WILLY'S Apple Cider Vinegar 500ml
WILLY'S Apple Cider Vinegar 500ml
£8.00 Unit price £16.00 perlitre
ENSURE NutriVigor Shake Vanilla 220ml
£2.50 Unit price £11.36 perlitre
FOODIN Organic Raw Chocolate No Added Sugar Raspberry 50g
£2.80 Unit price £56.00 perkg
FOODIN Organic Raw White Chocolate Cashew 60g
£2.80 Unit price £46.67 perkg
FOODIN Organic Raw Chocolate Coated Raspberry 50g
£2.80 Unit price £56.00 perkg
FOODIN Organic Raw White Chocolate Strawberry 50g
£2.80 Unit price £56.00 perkg
DEXTRO ENERGY Lemon + Vitamin C 47g
£1.00 Unit price £21.28 perkg
TERRANOVA Intense Berries Super-Shake 224g
TERRANOVA Intense Berries Super-Shake 224g
£45.00 Unit price £200.89 perkg
ENSURE NutriVigor Shake Chocolate 220ml
£2.50 Unit price £11.36 perlitre
FOODIN Organic Raw Chocolate No Added Sugar Strawberry 50g
£2.80 Unit price £56.00 perkg
Sold out
SUNWARRIOR Classic Organic Vanilla 375g
£30.00 Unit price £80.00 perkg

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old