Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Marine oil supplements are a type of dietary supplement that is made from the oil of cold-water fish, such as salmon, tuna, and mackerel. Marine oils are a rich source of omega-3 fatty acids, which are essential fatty acids that your body cannot produce on its own.

Omega-3 fatty acids have been shown to have a number of health benefits, including:

  • Heart health: Omega-3 fatty acids can help to reduce inflammation and improve blood flow, which can help to protect your heart from disease.
  • Brain health: Omega-3 fatty acids are important for brain development and function. They can help to improve memory, concentration, and mood.
  • Eye health: Omega-3 fatty acids can help to protect your eyes from age-related macular degeneration and other eye diseases.
  • Joint health: Omega-3 fatty acids can help to reduce inflammation and pain in the joints.
  • Skin health: Omega-3 fatty acids can help to keep your skin healthy and youthful.

There are two main types of omega-3 fatty acids found in fish oil: eicosapentaenoic acid (EPA) and docosahexaenoic acid (DHA). EPA and DHA are both long-chain omega-3 fatty acids, which means that they have 20 or more carbon atoms in their chemical structure.

EPA is thought to be more beneficial for heart health, while DHA is thought to be more beneficial for brain health. However, both EPA and DHA are important for overall health.

Other omega-3 fatty acids found in fish oil include alpha-linolenic acid (ALA). ALA is a short-chain omega-3 fatty acid, which means that it has only 18 carbon atoms in its chemical structure. ALA is not as beneficial for heart health as EPA and DHA, but it can be converted into EPA and DHA in the body.

The amount of EPA and DHA in fish oil supplements varies depending on the brand. Some supplements contain only EPA, while others contain a mixture of EPA and DHA. It is important to read the label carefully to determine the amount of EPA and DHA in a particular supplement.

The recommended daily intake of EPA and DHA for adults is 250-500 milligrams. However, some people may need more than this amount, depending on their individual health needs.

Showing61–78 of 78 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
SOLGAR Double Strength Omega-3 60 capsules
£36.00 Unit price 60p peritem
PURE ENCAPSULATIONS EPA+DHA Essentials 180 Capsules
£58.25 Unit price 32.4p peritem
ESKIMO-3 Balanced Mind 50 capsules
£46.00 Unit price 92p peritem
VIRIDIAN 100% Organic Scandinavian Rainbow Trout Oil 200ml
£31.25 Unit price £156.25 perlitre
PURE ENCAPSULATIONS EPA+DHA Essentials 90 Capsules
£33.75 Unit price 37.5p peritem
MINAMI Liquid Kids 100ml
£30.50 Unit price £305.00 perlitre
SOLGAR Double Strength Omega-3 120 capsules
£66.00 Unit price 55p peritem
EFAMOL Kids Omega 3 DHA Drops 60ml
£15.00 Unit price £250.00 perlitre
EFAMOL Efalex Brain 120 Capsules
£24.50 Unit price 20.4p peritem
GRASS & CO. Prime Vegan Omega Sea Greens Capsules For Women 30 Capsule
£34.50 Unit price £1.15 peritem
NUTRI ADVANCED Eskimo®-3 Brainsharp Fish Oil 210ml
NUTRI ADVANCED Eskimo®-3 Brainsharp Fish Oil 210ml
£45.00 Unit price £214.29 perlitre
SOLGAR Super Cod Liver Oil Complex 60 capsules
SOLGAR Super Cod Liver Oil Complex 60 capsules
£16.00 Unit price 26.7p peritem
METAGENICS Omegagenics High Strength 30 Capsules
£27.00 Unit price 90p peritem
GRASS & CO. Boost Vegan Omega Sea Greens For Men Capsules 30 Capsule
£34.50 Unit price £1.15 peritem
CLEANMARINE For Kids 60 capsules
CLEANMARINE For Kids 60 capsules
£13.00 Unit price 21.7p peritem
METAGENICS Omegagenics High Strength 60 Capsules
£41.00 Unit price 68.3p peritem
EFAMOL Active Memory 30 Capsules
£12.50 Unit price 41.7p peritem
EFAMOL Efalex Brain 60 Capsules
£18.00 Unit price 30p peritem

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old