Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store
Pharmaceris Emotopic medical devices are emollients intended for use from the first day of life. This is especially important in children with a history of atopy. Emotopic emollients are based on a combination of hemp oil and canola oil. The combination of hemp oil and Canola strengthens the hydro-lipid coat of the epidermis, restores the skin's proper barrier functions, regenerates skin microdamages, soothes itching, and soothes burning and inflammation. The Emotopic line of medical devices includes body cleansing products, daily face and body care products and specialist products.
Showing1–9 of 9 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
PHARMACERIS E Emotopic Dermo-Protective Mineral Cream 75ml
£18.00 Unit price £240.00 perlitre
PHARMACERIS E Emotopic Hydrating And Lipid-Replenishing Body Balm 190ml
£19.00 Unit price £100.00 perlitre
PHARMACERIS E Emotopic Creamy Body Wash Gel 400ml
£22.00 Unit price £55.00 perlitre
PHARMACERIS E Emotopic Special Lipid-Replenishing Cream 75ml
£18.00 Unit price £240.00 perlitre
PHARMACERIS E Emotopic Eczema Cream 75ml
£15.00 Unit price £200.00 perlitre
PHARMACERIS E Emotopic Emollient Barrier Cream 75ml
PHARMACERIS E Emotopic Emollient Barrier Cream 75ml
£17.00 Unit price £226.67 perlitre
PHARMACERIS E Emotopic Lipid-Replenishing Formula 400ml
£30.00 Unit price £60.00 perlitre
PHARMACERIS E Emotopic Soothing And Softening Emollient Cream 200ml
£24.00 Unit price £120.00 perlitre
PHARMACERIS E Emotopic Everyday Bath Emulsion 200ml
PHARMACERIS E Emotopic Everyday Bath Emulsion 200ml
£13.00 Unit price £65.00 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old