Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Serums is a lightweight skincare product enriched with high concentrations of active ingredients. These formulations are designed to treat specific skin concerns such dark spots and wrinkles to reveal a radiant, revitalised complexion. An alternative to heavy creams; serums are ultra-lightweight, fast-absorbing powerful ingredients that penetrate deeper into your skin's layer, delivering targeted solutions for a vareity of needs.

Serums are typically applied after cleansing and toning and before moisturising. Ideal for everyday use and can be used alone or in combination with other skincare products. 

Some of the most common ingredients found in serums include:

  • Vitamin C is a powerful antioxidant that can help to brighten the skin and reduce the appearance of wrinkles.
  • Hyaluronic acid is a substance that helps to attract water to the skin, which can help to keep it hydrated.
  • Retinol is a form of vitamin A that can help to improve the appearance of wrinkles and fine lines.
  • Niacinamide is a vitamin that can help to reduce the appearance of hyperpigmentation and improve the overall texture of the skin.
  • Peptides are small proteins that can help to stimulate collagen production, improving the skin's elasticity.

If you are not sure which serum is right for you, it is a good idea to consult with a dermatologist.

Here are some additional tips for using serum:

  • Apply serum to clean, dry skin.
  • Use a small amount of serum, about the size of a pea.
  • Massage the serum into the skin until it is absorbed.
  • Use serum once or twice a day, as directed.

If you are new to using serums, it is a good idea to perform a patch test before applying to face.

Showing41–60 of 423 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Sold out
OSKIA Super 16 Advanced Nutri-Active Collagen Serum 30ml
£100.00 Unit price £3,333.33 perlitre
TERRANOVA Organic Skin Serum 768 30ml
£32.25 Unit price £1,075.00 perlitre
CAUDALIE Vinoperfect Brightening Dark Spot Serum 30ml
£52.00 Unit price £1,733.33 perlitre
NOBLE PANACEA The Brilliant Vibrant Eye Infusion Refill 30 doses
£141.00 Unit price £4.70 peritem
BIOEFFECT EGF Eye Serum 6ml
£75.00 Unit price £12,500.00 perlitre
OBAGI Professional-C 15% Serum Lilac 30ml
£140.00 Unit price £4,666.67 perlitre
M2 BEAUTÉ Eyebrow Renewing Serum 4ml
£140.00 Unit price £35,000.00 perlitre
DR LEVY Booster Serum 30ml
£280.00 Unit price £9,333.33 perlitre
GOLDFADEN MD Radiance Repair Daily Renewal Serum 30ml
£85.00 Unit price £2,833.33 perlitre
MEDIK8 C-Tetra Luxe 30ml
£60.00 Unit price £2,000.00 perlitre
BIOEFFECT EGF Essence 100ml
£79.00 Unit price £790.00 perlitre
BIOEFFECT EGF Power Serum 15ml
£169.00 Unit price £11,266.67 perlitre
ZELENS Power C Collagen-Boosting & Brightening 30ml
£120.00 Unit price £4,000.00 perlitre
MANUCURIST Nail Care Complete Serum 15ml
£15.00 Unit price £1,000.00 perlitre
SEABODY Aquasurge Day Serum 30ml
£55.00 Unit price £1,833.33 perlitre
4.0
(1)
CELLCOSMET Celllift Serum 30ml
£440.00 Unit price £14,666.67 perlitre
BEAUTYLAB Relax Neuropeptide Serum 50ml
£55.00 Unit price £1,100.00 perlitre
Sold out
EUCERIN Dermopurifyer Post Acne Marks Triple Effect Serum 40ml
£19.00 Unit price £475.00 perlitre
ANTIPODES Divine Face Oil Avocado Oil And Rosehip 25ml
£32.00 Unit price £1,066.67 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old