Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Unlock the Power of Scent: Explore the World of Aromatherapy

Aromatherapy, the practice of using essential oils to enhance well-being, has captivated cultures for centuries. Extracted from aromatic plants, these potent oils offer a natural approach to promoting relaxation, uplifting mood, and even soothing physical discomfort. Whether you're seeking a calming sanctuary after a long day or a burst of invigorating energy, aromatherapy offers a range of benefits:

  • Stress Relief: Certain essential oils, like lavender and chamomile, are renowned for their calming properties, promoting relaxation and reducing stress.
  • Mood Enhancement: Uplifting essential oils like citrus and peppermint can energise and improve mood.
  • Sleep Support: Lavender and other calming essential oils can create a peaceful atmosphere and promote better sleep.
  • Physical Relief: Some essential oils, like eucalyptus and peppermint, may offer temporary relief from headaches and muscle aches.

Aromatherapy for Everyone:

Aromatherapy can be enjoyed in a variety of ways, making it accessible to everyone. Here are some popular methods:

  • Diffusion: Use an essential oil diffuser to fill a room with a calming or invigorating scent.
  • Topical Application: Diluted essential oils can be applied topically for targeted relief (consult a healthcare professional before use).
  • Bathing: Add essential oils to your bathwater for a luxurious and relaxing experience.
Showing241–260 of 316 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
TISSERAND Muscle Ease Active Roll-On 30ml
£9.00 Unit price £300.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Pesca Sambac Home Fragrance Refill 1000ml
£105.00 Unit price £105.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Pesca Sambac Home Fragrance Diffuser 500ml
£85.00 Unit price £170.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Pesca Sambac Home Fragrance Diffuser 250ml
£57.00 Unit price £228.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Pesca Sambac Home Fragrance 100ml Spray
£33.00 Unit price £330.00 perlitre
NEST NEW YORK Tempting Tonka Reed Diffuser
£215.00 Unit price £430.00 perlitre
NEST NEW YORK Tempting Tonka 2-Wick Candle
£195.00 Unit price £325.00 perkg
NEST NEW YORK Rose Sublime 2-Wick Candle
£195.00 Unit price £325.00 perkg
NEST NEW YORK Oud Mystique Reed Diffuser
£215.00 Unit price £430.00 perlitre
NEST NEW YORK Oud Mystique 2-Wick Candle
£195.00 Unit price £325.00 perkg
NEST NEW YORK Opulent Osmanthus Reed Diffuser
£215.00 Unit price £430.00 perlitre
NEST NEW YORK Nest New York Opulent Osmanthus 2-Wick Candle
£195.00 Unit price £325.00 perkg
NEST NEW YORK Hypnotic Amber Reed Diffuser
£215.00 Unit price £430.00 perlitre
NEST NEW YORK Hypnotic Amber 2-Wick Candle
£195.00 Unit price £325.00 perkg
NEST NEW YORK Cerulean Coast 2-Wick Candle
£195.00 Unit price £325.00 perkg
PANIER DES SENS Lavender Scented Candle 180g
£23.00 Unit price £127.78 perkg
TRUDON Scented Candles - Ernesto 270g
£95.00 Unit price £351.85 perkg
MARGARET DABBS LONDON Breathe Pulse Point Oil 10ml
£19.00 Unit price £500.00 perkg
ERBARIO TOSCANO Tabacco Cashmere Home Fragrance 3L
£430.00 Unit price £143.33 perlitre
TRUDON Scented Candles - Cire 270g
£98.00 Unit price £362.96 perkg

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old