Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Unlock the Power of Scent: Explore the World of Aromatherapy

Aromatherapy, the practice of using essential oils to enhance well-being, has captivated cultures for centuries. Extracted from aromatic plants, these potent oils offer a natural approach to promoting relaxation, uplifting mood, and even soothing physical discomfort. Whether you're seeking a calming sanctuary after a long day or a burst of invigorating energy, aromatherapy offers a range of benefits:

  • Stress Relief: Certain essential oils, like lavender and chamomile, are renowned for their calming properties, promoting relaxation and reducing stress.
  • Mood Enhancement: Uplifting essential oils like citrus and peppermint can energise and improve mood.
  • Sleep Support: Lavender and other calming essential oils can create a peaceful atmosphere and promote better sleep.
  • Physical Relief: Some essential oils, like eucalyptus and peppermint, may offer temporary relief from headaches and muscle aches.

Aromatherapy for Everyone:

Aromatherapy can be enjoyed in a variety of ways, making it accessible to everyone. Here are some popular methods:

  • Diffusion: Use an essential oil diffuser to fill a room with a calming or invigorating scent.
  • Topical Application: Diluted essential oils can be applied topically for targeted relief (consult a healthcare professional before use).
  • Bathing: Add essential oils to your bathwater for a luxurious and relaxing experience.
Showing221–240 of 316 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
ABSOLUTE AROMAS Organic Lemongrass 10ml
ABSOLUTE AROMAS Organic Lemongrass 10ml
£7.00 Unit price £700.00 perlitre
TISSERAND AROMATHERAPY Total De-Stress Moodfix 100ml
TISSERAND AROMATHERAPY Total De-Stress Moodfix 100ml
£13.50 Unit price £270.00 perlitre
TISSERAND AROMATHERAPY Find Focus Pulse Point Roller Ball 10ml
TISSERAND AROMATHERAPY Find Focus Pulse Point Roller Ball 10ml
£9.50 Unit price £950.00 perlitre
NEOM WELLBEING Feel Refreshed Reed Diffuser Refill 100ml
£38.00 Unit price £380.00 perlitre
NEOM WELLBEING Real Luxury Reed Diffuser Refill 100ml
£38.00 Unit price £380.00 perlitre
NEOM WELLBEING Neom Happiness Reed Diffuser Refill 100ml
£38.00 Unit price £380.00 perlitre
NEOM WELLBEING Perfect Night's Sleep Reed Diffuser 100ml
£55.00 Unit price £550.00 perlitre
NEOM WELLBEING Real Luxury Reed Diffuser 100ml
£55.00 Unit price £550.00 perlitre
NEOM WELLBEING Happiness Reed Diffuser 100ml
£55.00 Unit price £550.00 perlitre
NEOM WELLBEING Perfect Night's Sleep Reed Diffuser Refill 100ml
£38.00 Unit price £380.00 perlitre
PANIER DES SENS Iconic Lavender Scented Candle 180g
£23.00 Unit price £127.78 perkg
DROPLET X PSG Multipack Incense Cones
£25.00
DROPLET Scent Burner
£55.00
DROPLET Rose Fragrance Oils
£15.00
TISSERAND Cedarwood Himalayan Ethically Harvested Essential Oil 9ml
£7.50 Unit price £833.33 perlitre
TISSERAND Rosemary Organic Essential Oil 20ml
£16.00 Unit price £800.00 perlitre
Sold out
TISSERAND Peppermint Organic Essential Oil 20ml
£15.00 Unit price £750.00 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old