Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Unlock the Power of Scent: Explore the World of Aromatherapy

Aromatherapy, the practice of using essential oils to enhance well-being, has captivated cultures for centuries. Extracted from aromatic plants, these potent oils offer a natural approach to promoting relaxation, uplifting mood, and even soothing physical discomfort. Whether you're seeking a calming sanctuary after a long day or a burst of invigorating energy, aromatherapy offers a range of benefits:

  • Stress Relief: Certain essential oils, like lavender and chamomile, are renowned for their calming properties, promoting relaxation and reducing stress.
  • Mood Enhancement: Uplifting essential oils like citrus and peppermint can energise and improve mood.
  • Sleep Support: Lavender and other calming essential oils can create a peaceful atmosphere and promote better sleep.
  • Physical Relief: Some essential oils, like eucalyptus and peppermint, may offer temporary relief from headaches and muscle aches.

Aromatherapy for Everyone:

Aromatherapy can be enjoyed in a variety of ways, making it accessible to everyone. Here are some popular methods:

  • Diffusion: Use an essential oil diffuser to fill a room with a calming or invigorating scent.
  • Topical Application: Diluted essential oils can be applied topically for targeted relief (consult a healthcare professional before use).
  • Bathing: Add essential oils to your bathwater for a luxurious and relaxing experience.
Showing21–40 of 316 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
ILAPOTHECARY Beat The Blues Reeds 100ml
£62.00 Unit price £620.00 perlitre
RIPPLE+ Power Pods - 1000 Puffs
£12.00 Unit price £6.00 peritem
TISSERAND AROMATHERAPY Eucalyptus Organic Essential Oil 20ml
TISSERAND AROMATHERAPY Eucalyptus Organic Essential Oil 20ml
£14.50 Unit price £725.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Lavender (High Altitude) 10ml
ABSOLUTE AROMAS Lavender (High Altitude) 10ml
£8.00 Unit price £800.00 perlitre
THE NUE CO. Forest Lungs 50ml
£125.00 Unit price £2,500.00 perlitre
TISSERAND AROMATHERAPY Orange Organic Essential Oil 9ml
TISSERAND AROMATHERAPY Orange Organic Essential Oil 9ml
£8.50 Unit price £944.44 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Organic Rosemary 10ml
ABSOLUTE AROMAS Organic Rosemary 10ml
£7.00 Unit price £700.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Cuore Di Pepe Nero Reed Diffuser 250ml
£57.00 Unit price £228.00 perlitre
BJORK AND BERRIES Reed Diffuser White Forest 200ml
£65.00 Unit price £325.00 perlitre
TISSERAND AROMATHERAPY Siberian Fir Wild Crafted Essential Oil 9ml
TISSERAND AROMATHERAPY Siberian Fir Wild Crafted Essential Oil 9ml
£9.50 Unit price £1,055.56 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Frankincense Essential Oil 10ml
ABSOLUTE AROMAS Frankincense Essential Oil 10ml
£15.00 Unit price £1,500.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Ambra Oud Reed Diffuser 500ml
£85.00 Unit price £170.00 perlitre
3.0
(1)
ABSOLUTE AROMAS Lemon Natural Room Spray 30ml
ABSOLUTE AROMAS Lemon Natural Room Spray 30ml
£6.00 Unit price £200.00 perlitre
THE NUE CO. Functional Fragrance 50ml
£125.00 Unit price £2,500.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Sweet Almond Oil 150ml
£6.00 Unit price £40.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Ravensara 10ml
ABSOLUTE AROMAS Ravensara 10ml
£8.00 Unit price £800.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Ambra Oud Reed Diffuser 1 Litre
£145.00 Unit price £145.00 perlitre
TISSERAND AROMATHERAPY Sleep Better Pillow Mist 100ml
TISSERAND AROMATHERAPY Sleep Better Pillow Mist 100ml
£13.50 Unit price £135.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Organic Lavender (High Altitude) 10ml
ABSOLUTE AROMAS Organic Lavender (High Altitude) 10ml
£11.00 Unit price £1,100.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Organic Ylang Ylang Complete 10ml
ABSOLUTE AROMAS Organic Ylang Ylang Complete 10ml
£10.00 Unit price £1,000.00 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old