Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Unlock the Power of Scent: Explore the World of Aromatherapy

Aromatherapy, the practice of using essential oils to enhance well-being, has captivated cultures for centuries. Extracted from aromatic plants, these potent oils offer a natural approach to promoting relaxation, uplifting mood, and even soothing physical discomfort. Whether you're seeking a calming sanctuary after a long day or a burst of invigorating energy, aromatherapy offers a range of benefits:

  • Stress Relief: Certain essential oils, like lavender and chamomile, are renowned for their calming properties, promoting relaxation and reducing stress.
  • Mood Enhancement: Uplifting essential oils like citrus and peppermint can energise and improve mood.
  • Sleep Support: Lavender and other calming essential oils can create a peaceful atmosphere and promote better sleep.
  • Physical Relief: Some essential oils, like eucalyptus and peppermint, may offer temporary relief from headaches and muscle aches.

Aromatherapy for Everyone:

Aromatherapy can be enjoyed in a variety of ways, making it accessible to everyone. Here are some popular methods:

  • Diffusion: Use an essential oil diffuser to fill a room with a calming or invigorating scent.
  • Topical Application: Diluted essential oils can be applied topically for targeted relief (consult a healthcare professional before use).
  • Bathing: Add essential oils to your bathwater for a luxurious and relaxing experience.
Showing61–80 of 316 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
ILAPOTHECARY Feminine Happy Oil 100ml
£54.00 Unit price £540.00 perlitre
ARDERE Palo Santo Bundle
£17.00
MALIN+GOETZ Cannabis Candle 260g
£58.00 Unit price £223.08 perkg
MALIN+GOETZ Leather Candle 260g
£58.00 Unit price £223.08 perkg
Sold out
MOODS Rollercoaster (8 Mini-Moodrollers) 24ml
£45.00 Unit price £1,875.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Organic Egyptian Geranium 10ml
ABSOLUTE AROMAS Organic Egyptian Geranium 10ml
£13.00 Unit price £1,300.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Organic Eucalyptus Globulus 10ml
ABSOLUTE AROMAS Organic Eucalyptus Globulus 10ml
£6.00 Unit price £600.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Orange (Sweet) 10ml
ABSOLUTE AROMAS Orange (Sweet) 10ml
£5.00 Unit price £500.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Jojoba Oil 150ml
ABSOLUTE AROMAS Jojoba Oil 150ml
£16.00 Unit price £106.67 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Organic Rose Otto 3% 10ml
ABSOLUTE AROMAS Organic Rose Otto 3% 10ml
£16.00 Unit price £1,600.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Organic Peppermint 10ml
ABSOLUTE AROMAS Organic Peppermint 10ml
£8.00 Unit price £800.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Coconut Oil 150ml
ABSOLUTE AROMAS Coconut Oil 150ml
£9.00 Unit price £60.00 perlitre
TISSERAND AROMATHERAPY Green Eucalyptus Organic Pure Essential Oil 9ml
TISSERAND AROMATHERAPY Green Eucalyptus Organic Pure Essential Oil 9ml
£8.00 Unit price £888.89 perlitre
TISSERAND AROMATHERAPY Green Peppermint Organic Pure Essential Oil 9ml
TISSERAND AROMATHERAPY Green Peppermint Organic Pure Essential Oil 9ml
£10.00 Unit price £1,111.11 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Sweet Almond Oil 500ml
£23.00 Unit price £46.00 perlitre
PANIER DES SENS Cedar Forest Scented Sachet 15g
£7.00 Unit price £466.67 perkg
ERBARIO TOSCANO Salis Room Fragrance Spray 100ml
£36.00 Unit price £360.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Rosa Patchouli Room Fragrance Spray 100ml
£33.00 Unit price £330.00 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old