Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Moisturisers hydrate and nourish the skin, leaving it feeling soft, smooth, and supple. They come in a variety of formulations to suit different skin types and needs. Regular use of a suitable moisturiser typically a day or night cream contributes to the overall health and appearance of the skin. This helps in smoothing out rough patches, reducing flakiness, and enhancing the skin's natural texture. Whether the goal is hydration without excess weight, intense nourishment for dry areas, or a matte finish to control oiliness, the right moisturiser is available to cater to specific skincare needs

  • Normal to Oily Skin: Lightweight, non-comedogenic formulas deliver essential hydration without compromising on a shine-free, balanced complexion. Hyaluronic acid provides lasting comfort, while botanical extracts nourish and refine pores.
  • Dry to Mature Skin: Rich, velvety textures replete with nourishing emollients and restorative ceramides deeply replenish the skin's moisture barrier, promoting suppleness and elasticity. Targeted ingredients combat dryness and visible signs of ageing.
  • Sensitive Skin: Calming, fragrance-free formulations gently soothe and protect delicate skin, minimising irritation and promoting a healthy, comfortable feel.

Our moisturisers transcend surface-level hydration. Key ingredients includes:

  • Hyaluronic Acid: Acts as a moisture magnet,attracting and retaining water to plump the skin and diminish fine lines.
  • Ceramides: Essential for a healthy skin barrier,these lipids help retain moisture and protect against environmental aggressors.
  • Peptides: Act as messenger molecules, stimulating collagen production for improved firmness and elasticity.
  • Antioxidants: Neutralise free radical damage, preventing premature ageing and preserving the skin's natural radiance.
  • Retinol: A form of vitamin A that can help to improve the appearance of wrinkles and fine lines

Beyond the Essentials:

  • Age-Ageing: Advanced formulas infused with powerful ingredients like retinol, peptides and antioxidants to combat fine lines and wrinkles; and hyperpigmentation revealing a smoother more youthful appearance.
  • Anti-Shine: Micro-absorbing technology within mattifying moisturisers effectively controls excess sebum, ensuring a shine-free, balanced complexion throughout the day.
  • Broad-Spectrum Protection: SPF-infused moisturisers shield your skin from harmful UVA and UVB rays while delivering deep hydration – the perfect all-in-one solution for sun-kissed protected skin.
Showing181–200 of 567 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
ILAPOTHECARY Calm Butterfly's Soothing Balm 50g
£37.00 Unit price £740.00 perkg
NUXE Reve De Miel - Hand And Nail Cream 50ml
£9.50 Unit price £190.00 perlitre
GEZEITEN Face Cream Night Intensive Anti-Aging 50ml
£275.00 Unit price £5,500.00 perlitre
VENN Concentrated Revitalizing Lifting Mask 50ml
£88.00 Unit price £1,760.00 perlitre
CELLMEN Face Cream 50ml
£245.00 Unit price £4,900.00 perlitre
VERDILAB Acid Power Imperfections Treating Concentrate 15ml VERDILAB Acid Power Imperfections Treating Concentrate 15ml
VERDILAB Acid Power Imperfections Treating Concentrate 15ml
£103.00 Unit price £6,866.67 perlitre
LA ROCHE-POSAY Cicaplast B5+ Baume 40ml
£11.00 Unit price £275.00 perlitre
LA ROCHE-POSAY Cicaplast B5+ Baume 100ml
£19.90 Unit price £199.00 perlitre
DAISYFACE The Face Cream 83ml
£60.00 Unit price £722.89 perlitre
SKIN MATTERS Calming Gel 50ml
£65.00 Unit price £1,083.33 perlitre
OPALORE The Brilliance Cream N3 50ml
£240.00 Unit price £4,800.00 perlitre
CERAVE AM Face Cream SPF-30 52ml
£17.00 Unit price £326.92 perlitre
CHANTECAILLE Rose De Mai Cream 50g
£203.00 Unit price £4,060.00 perkg
DERMALOGICA Active Moist 50ml
£45.00 Unit price £900.00 perlitre
RÉVIVE Fermitif Neck Renewal Cream Broad Spectrum SPF-15 Sunscreen 75ml
£140.00 Unit price £1,866.67 perlitre
NATURA BISSÉ Oxygen Cream 75ml
£94.00 Unit price £1,253.33 perlitre
CINERE Advanced Collagen Firming Lift Cream 30ml
CINERE Advanced Collagen Firming Lift Cream 30ml
£40.00 Unit price £1,333.33 perlitre
CINERE Extra Rich Nourishing Cream with Edelweiss Stem Cell 30ml
CINERE Extra Rich Nourishing Cream with Edelweiss Stem Cell 30ml
£45.00 Unit price £1,500.00 perlitre
INSTITUT ESTHEDERM Intensive Hyaluronic Cream 50ml
£63.00 Unit price £1,260.00 perlitre
DR HAUSCHKA Regenerating Day Cream 40g
DR HAUSCHKA Regenerating Day Cream 40g
£60.00 Unit price £1,500.00 perkg

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old