Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Moisturisers hydrate and nourish the skin, leaving it feeling soft, smooth, and supple. They come in a variety of formulations to suit different skin types and needs. Regular use of a suitable moisturiser typically a day or night cream contributes to the overall health and appearance of the skin. This helps in smoothing out rough patches, reducing flakiness, and enhancing the skin's natural texture. Whether the goal is hydration without excess weight, intense nourishment for dry areas, or a matte finish to control oiliness, the right moisturiser is available to cater to specific skincare needs

  • Normal to Oily Skin: Lightweight, non-comedogenic formulas deliver essential hydration without compromising on a shine-free, balanced complexion. Hyaluronic acid provides lasting comfort, while botanical extracts nourish and refine pores.
  • Dry to Mature Skin: Rich, velvety textures replete with nourishing emollients and restorative ceramides deeply replenish the skin's moisture barrier, promoting suppleness and elasticity. Targeted ingredients combat dryness and visible signs of ageing.
  • Sensitive Skin: Calming, fragrance-free formulations gently soothe and protect delicate skin, minimising irritation and promoting a healthy, comfortable feel.

Our moisturisers transcend surface-level hydration. Key ingredients includes:

  • Hyaluronic Acid: Acts as a moisture magnet,attracting and retaining water to plump the skin and diminish fine lines.
  • Ceramides: Essential for a healthy skin barrier,these lipids help retain moisture and protect against environmental aggressors.
  • Peptides: Act as messenger molecules, stimulating collagen production for improved firmness and elasticity.
  • Antioxidants: Neutralise free radical damage, preventing premature ageing and preserving the skin's natural radiance.
  • Retinol: A form of vitamin A that can help to improve the appearance of wrinkles and fine lines

Beyond the Essentials:

  • Age-Ageing: Advanced formulas infused with powerful ingredients like retinol, peptides and antioxidants to combat fine lines and wrinkles; and hyperpigmentation revealing a smoother more youthful appearance.
  • Anti-Shine: Micro-absorbing technology within mattifying moisturisers effectively controls excess sebum, ensuring a shine-free, balanced complexion throughout the day.
  • Broad-Spectrum Protection: SPF-infused moisturisers shield your skin from harmful UVA and UVB rays while delivering deep hydration – the perfect all-in-one solution for sun-kissed protected skin.
Showing221–240 of 567 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
IRAYE The Cream Mini 15ml
£52.00 Unit price £3,466.67 perlitre
IRAYE The Cream Refill 50ml
£117.00 Unit price £2,340.00 perlitre
CELLCOSMET Concentrated 50ml
£320.00 Unit price £6,400.00 perlitre
BEAUTYLAB Intense Moisture Rescue Cream 200ml
£20.00 Unit price £100.00 perlitre
SKINCEUTICALS Phyto Corrective Essence Mist 50ml
£66.00 Unit price £1,320.00 perlitre
ROYAL FERN Phytoactive Anti-Aging Rich Cream 50ml
£240.00 Unit price £4,800.00 perlitre
ZELENS Power E Moisturising And Protecting 30ml
£110.00 Unit price £3,666.67 perlitre
NATURA BISSÉ Diamond Extreme Cream – Light Texture 50ml
£345.00 Unit price £6,900.00 perlitre
CERAVE Moisture Cream Pump 454ml
£18.50 Unit price £40.75 perkg
DR IRENA ERIS Circalogy Ultra Recovering & Stress-Delaying Sleeping Cream 50ml
£42.00 Unit price £840.00 perlitre
SUSANNE KAUFMANN Nourishing Rich Cream
£70.00 Unit price £1,400.00 perlitre
PERS Rich Cream - Intense Repair 50ml
£90.00 Unit price £1,800.00 perlitre
5.0
(1)
FOREST SPA FINLAND Nordic Light Protective Moisturiser SPF-20 50ml
£82.00 Unit price £1,640.00 perlitre
FILORGA Time-Filler Night Anti-Ageing Anti-Wrinkle Night Cream 50ml
£87.60 Unit price £1,752.00 perlitre
CAUDALIE Vinohydra Deep Hydration Moisturizer 60ml
£20.00 Unit price £333.33 perlitre
CAUDALIE Vinohydra Sorbet Cream Moisturiser 60ml
£20.00 Unit price £333.33 perlitre
OPALORE The Brilliance Cream N5 50ml
£320.00 Unit price £6,400.00 perlitre
OPALORE The Brilliance Cream N4 50ml
£280.00 Unit price £5,600.00 perlitre
BEAUTYLAB Peptide Lightening Complex 50ml
£35.00 Unit price £700.00 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old