Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Moisturisers hydrate and nourish the skin, leaving it feeling soft, smooth, and supple. They come in a variety of formulations to suit different skin types and needs. Regular use of a suitable moisturiser typically a day or night cream contributes to the overall health and appearance of the skin. This helps in smoothing out rough patches, reducing flakiness, and enhancing the skin's natural texture. Whether the goal is hydration without excess weight, intense nourishment for dry areas, or a matte finish to control oiliness, the right moisturiser is available to cater to specific skincare needs

  • Normal to Oily Skin: Lightweight, non-comedogenic formulas deliver essential hydration without compromising on a shine-free, balanced complexion. Hyaluronic acid provides lasting comfort, while botanical extracts nourish and refine pores.
  • Dry to Mature Skin: Rich, velvety textures replete with nourishing emollients and restorative ceramides deeply replenish the skin's moisture barrier, promoting suppleness and elasticity. Targeted ingredients combat dryness and visible signs of ageing.
  • Sensitive Skin: Calming, fragrance-free formulations gently soothe and protect delicate skin, minimising irritation and promoting a healthy, comfortable feel.

Our moisturisers transcend surface-level hydration. Key ingredients includes:

  • Hyaluronic Acid: Acts as a moisture magnet,attracting and retaining water to plump the skin and diminish fine lines.
  • Ceramides: Essential for a healthy skin barrier,these lipids help retain moisture and protect against environmental aggressors.
  • Peptides: Act as messenger molecules, stimulating collagen production for improved firmness and elasticity.
  • Antioxidants: Neutralise free radical damage, preventing premature ageing and preserving the skin's natural radiance.
  • Retinol: A form of vitamin A that can help to improve the appearance of wrinkles and fine lines

Beyond the Essentials:

  • Age-Ageing: Advanced formulas infused with powerful ingredients like retinol, peptides and antioxidants to combat fine lines and wrinkles; and hyperpigmentation revealing a smoother more youthful appearance.
  • Anti-Shine: Micro-absorbing technology within mattifying moisturisers effectively controls excess sebum, ensuring a shine-free, balanced complexion throughout the day.
  • Broad-Spectrum Protection: SPF-infused moisturisers shield your skin from harmful UVA and UVB rays while delivering deep hydration – the perfect all-in-one solution for sun-kissed protected skin.
Showing41–60 of 567 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
LA ROCHE-POSAY Cicaplast Balm B5 SPF-50 40ml
£12.50 Unit price £312.50 perlitre
SKINCEUTICALS A.G.E. Interrupter Advanced 48ml
£175.00 Unit price £3,645.83 perlitre
HOPE'S RELIEF Derma Lotion For Dry Skin & Eczema 110g
HOPE'S RELIEF Derma Lotion For Dry Skin & Eczema 110g
£18.50 Unit price £168.18 perkg
VERDILAB Natural Moisturiser Probiotic Cream 50ml VERDILAB Natural Moisturiser Probiotic Cream 50ml
VERDILAB Natural Moisturiser Probiotic Cream 50ml
£114.00 Unit price £2,280.00 perlitre
AVÈNE Tolérance Control Soothing Skin Recovery Cream 40ml
£21.95 Unit price £548.75 perlitre
URIAGE Xémose Emollient Face Cream 40ml
£19.00 Unit price £475.00 perlitre
PHARMACERIS A Vita Sensilium SPF-20 Moisturising Face Cream 50ml
£14.00 Unit price £280.00 perlitre
BEAUTYLAB Smart Defence Daily Moisturiser SPF-20 50ml
£29.00 Unit price £580.00 perlitre
ZELENS Power D Fortifying & Restoring 30ml
£125.00 Unit price £4,166.67 perlitre
OBAGI Elastiderm Lift Up & Sculpt Facial Moisturizer 50ml
£135.00 Unit price £2,700.00 perlitre
SEABODY Glycan Enrich Moisturiser 50ml
£72.00 Unit price £1,440.00 perlitre
AVÈNE Hydrance Light Hydrating Emulsion 40ml
£21.50 Unit price £537.50 perlitre
DERMALOGICA Skin Smoothing Cream 100ml
DERMALOGICA Skin Smoothing Cream 100ml
£74.00 Unit price £740.00 perlitre
SKINCEUTICALS Redness Neutralizer 50ml
SKINCEUTICALS Redness Neutralizer 50ml
£98.00 Unit price £1,960.00 perlitre
CERAVE AM Facial Moisturising Lotion SPF-50 For Normal To Dry Skin 52ml
£17.00 Unit price £326.92 perlitre
SKINCEUTICALS Emollience 50ml
£88.00 Unit price £1,760.00 perlitre
SKINCEUTICALS Epidermal Repair 40ml
SKINCEUTICALS Epidermal Repair 40ml
£85.00 Unit price £2,125.00 perlitre
1.0
(1)
SKINCEUTICALS Tripeptide-R Neck Repair Retinol Neck Cream 50ml
SKINCEUTICALS Tripeptide-R Neck Repair Retinol Neck Cream 50ml
£133.00 Unit price £2,660.00 perlitre
SKINCEUTICALS Advanced RGN-6 50 ml
£160.00 Unit price £3,200.00 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old