Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Moisturisers hydrate and nourish the skin, leaving it feeling soft, smooth, and supple. They come in a variety of formulations to suit different skin types and needs. Regular use of a suitable moisturiser typically a day or night cream contributes to the overall health and appearance of the skin. This helps in smoothing out rough patches, reducing flakiness, and enhancing the skin's natural texture. Whether the goal is hydration without excess weight, intense nourishment for dry areas, or a matte finish to control oiliness, the right moisturiser is available to cater to specific skincare needs

  • Normal to Oily Skin: Lightweight, non-comedogenic formulas deliver essential hydration without compromising on a shine-free, balanced complexion. Hyaluronic acid provides lasting comfort, while botanical extracts nourish and refine pores.
  • Dry to Mature Skin: Rich, velvety textures replete with nourishing emollients and restorative ceramides deeply replenish the skin's moisture barrier, promoting suppleness and elasticity. Targeted ingredients combat dryness and visible signs of ageing.
  • Sensitive Skin: Calming, fragrance-free formulations gently soothe and protect delicate skin, minimising irritation and promoting a healthy, comfortable feel.

Our moisturisers transcend surface-level hydration. Key ingredients includes:

  • Hyaluronic Acid: Acts as a moisture magnet,attracting and retaining water to plump the skin and diminish fine lines.
  • Ceramides: Essential for a healthy skin barrier,these lipids help retain moisture and protect against environmental aggressors.
  • Peptides: Act as messenger molecules, stimulating collagen production for improved firmness and elasticity.
  • Antioxidants: Neutralise free radical damage, preventing premature ageing and preserving the skin's natural radiance.
  • Retinol: A form of vitamin A that can help to improve the appearance of wrinkles and fine lines

Beyond the Essentials:

  • Age-Ageing: Advanced formulas infused with powerful ingredients like retinol, peptides and antioxidants to combat fine lines and wrinkles; and hyperpigmentation revealing a smoother more youthful appearance.
  • Anti-Shine: Micro-absorbing technology within mattifying moisturisers effectively controls excess sebum, ensuring a shine-free, balanced complexion throughout the day.
  • Broad-Spectrum Protection: SPF-infused moisturisers shield your skin from harmful UVA and UVB rays while delivering deep hydration – the perfect all-in-one solution for sun-kissed protected skin.
Showing101–120 of 567 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
ANTIPODES Avocado Pear Nourishing Night Cream 60ml
£45.00 Unit price £750.00 perlitre
LA ROCHE-POSAY Toleriane Sensitive Cream Moisturiser 40ml LA ROCHE-POSAY Toleriane Sensitive Cream Moisturiser 40ml
LA ROCHE-POSAY Toleriane Sensitive Cream Moisturiser 40ml
£23.00 Unit price £575.00 perlitre
DECLÉOR Night Balm Lavender Iris 15ml
£43.00 Unit price £2,866.67 perlitre
SAMAYA AYURVEDA Anti-Ageing Cream Vata 50ml
SAMAYA AYURVEDA Anti-Ageing Cream Vata 50ml
£99.00 Unit price £1,980.00 perlitre
SKIN DESIGN LONDON Designer Balm 50ml
£150.00 Unit price £3,000.00 perlitre
SAMAYA AYURVEDA Anti-Ageing Cream Pitta 50ml
SAMAYA AYURVEDA Anti-Ageing Cream Pitta 50ml
£99.00 Unit price £1,980.00 perlitre
BIODERMA Sensibio DS+ Cream 40ml
£19.00 Unit price £475.00 perlitre
ZELENS Peptide Complex Restructuring Cream 50ml
£140.00 Unit price £2,800.00 perlitre
SKINCEUTICALS Metacell Renewal B3 50ml
SKINCEUTICALS Metacell Renewal B3 50ml
£126.00 Unit price £2,520.00 perlitre
SKINCEUTICALS AOX Lip Complex 10ml
SKINCEUTICALS AOX Lip Complex 10ml
£51.00 Unit price £5,100.00 perlitre
5.0
(1)
LA ROCHE-POSAY Effaclar Duo +Unifiant Light 40ml
£22.50 Unit price £562.50 perlitre
DERMALOGICA Super Rich Repair 50ml
DERMALOGICA Super Rich Repair 50ml
£92.00 Unit price £1,840.00 perkg
DERMALOGICA Stabilizing Repair Cream 50ml
£65.00 Unit price £1,300.00 perlitre
SHINSO Glow 30ml
SHINSO Glow 30ml
£161.00 Unit price £5,366.67 perlitre
DR IRENA ERIS Scientivist Nutri-Replenishing Renewal Day Cream SPF-20 50ml
£80.00 Unit price £1,600.00 perlitre
Sold out
DR IRENA ERIS Institute Solutions Y-Lifting Perfect Remodeling Repair Night Cream 50ml
£75.00 Unit price £2,500.00 perlitre
CERAVE PM Facial Moisturising Lotion 52ml
£17.00 Unit price £326.92 perlitre
MEDIK8 R-Retinoate® Intense 50ml
MEDIK8 R-Retinoate® Intense 50ml
£229.00 Unit price £4,580.00 perlitre
SKINCEUTICALS Resveratrol B E Treatment 30ml
£164.00 Unit price £5,466.67 perlitre
DERMALOGICA Pure Night 50ml
DERMALOGICA Pure Night 50ml
£88.00 Unit price £1,760.00 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old