Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Moisturisers hydrate and nourish the skin, leaving it feeling soft, smooth, and supple. They come in a variety of formulations to suit different skin types and needs. Regular use of a suitable moisturiser typically a day or night cream contributes to the overall health and appearance of the skin. This helps in smoothing out rough patches, reducing flakiness, and enhancing the skin's natural texture. Whether the goal is hydration without excess weight, intense nourishment for dry areas, or a matte finish to control oiliness, the right moisturiser is available to cater to specific skincare needs

  • Normal to Oily Skin: Lightweight, non-comedogenic formulas deliver essential hydration without compromising on a shine-free, balanced complexion. Hyaluronic acid provides lasting comfort, while botanical extracts nourish and refine pores.
  • Dry to Mature Skin: Rich, velvety textures replete with nourishing emollients and restorative ceramides deeply replenish the skin's moisture barrier, promoting suppleness and elasticity. Targeted ingredients combat dryness and visible signs of ageing.
  • Sensitive Skin: Calming, fragrance-free formulations gently soothe and protect delicate skin, minimising irritation and promoting a healthy, comfortable feel.

Our moisturisers transcend surface-level hydration. Key ingredients includes:

  • Hyaluronic Acid: Acts as a moisture magnet,attracting and retaining water to plump the skin and diminish fine lines.
  • Ceramides: Essential for a healthy skin barrier,these lipids help retain moisture and protect against environmental aggressors.
  • Peptides: Act as messenger molecules, stimulating collagen production for improved firmness and elasticity.
  • Antioxidants: Neutralise free radical damage, preventing premature ageing and preserving the skin's natural radiance.
  • Retinol: A form of vitamin A that can help to improve the appearance of wrinkles and fine lines

Beyond the Essentials:

  • Age-Ageing: Advanced formulas infused with powerful ingredients like retinol, peptides and antioxidants to combat fine lines and wrinkles; and hyperpigmentation revealing a smoother more youthful appearance.
  • Anti-Shine: Micro-absorbing technology within mattifying moisturisers effectively controls excess sebum, ensuring a shine-free, balanced complexion throughout the day.
  • Broad-Spectrum Protection: SPF-infused moisturisers shield your skin from harmful UVA and UVB rays while delivering deep hydration – the perfect all-in-one solution for sun-kissed protected skin.
Showing121–140 of 567 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
DECLÉOR Night Balm Neroli Bigarade 15ml
£35.00 Unit price £2,333.33 perlitre
ANTIPODES Diem Vitamin C Pigment-Correcting Water Cream 60ml
£38.00 Unit price £633.33 perlitre
ROYAL FERN Phytoactive Skin Perfecting Essence 200ml ROYAL FERN Phytoactive Skin Perfecting Essence 200ml
ROYAL FERN Phytoactive Skin Perfecting Essence 200ml
£79.00 Unit price £395.00 perlitre
ZELENS Provitamin D3 Fortifying Mist 50ml
£56.00 Unit price £1,120.00 perlitre
DERMALOGICA UltraCalming Mist 177ml
Sold out
DERMALOGICA UltraCalming Mist 177ml
£45.00 Unit price £254.24 perlitre
FILORGA NCEF-Revitalize Firming Polyrevitalizing Cream 50ml
£106.80 Unit price £2,136.00 perlitre
DR IRENA ERIS Aquality Oil-Control Moisturizing Cream Day SPF-30 50ml
£45.00 Unit price £900.00 perlitre
5.0
(1)
DERMALOGICA Intensive Moisture Balance 100ml
£74.00 Unit price £740.00 perlitre
5.0
(1)
BIOEFFECT EGF Power Cream 50ml
£169.00 Unit price £3,380.00 perlitre
WILD BEAUTY Restorative Overnight Cream With Evening Primrose 60ml
WILD BEAUTY Restorative Overnight Cream With Evening Primrose 60ml
£110.00 Unit price £1,833.33 perlitre
WELEDA Skin Food Light 30ml
WELEDA Skin Food Light 30ml
£9.50 Unit price £316.67 perlitre
URIAGE Xémose Lipid-Replenishing Anti-Irritation Cream 400ml
£27.50 Unit price £68.75 perlitre
LA ROCHE-POSAY Cicaplast Gel B5 Pro-Recovery Skincare 40ml
LA ROCHE-POSAY Cicaplast Gel B5 Pro-Recovery Skincare 40ml
£17.50 Unit price £437.50 perlitre
DERMALOGICA Intensive Moisture Balance 50ml
DERMALOGICA Intensive Moisture Balance 50ml
£45.00 Unit price £900.00 perlitre
OBAGI Rebalance Skin Barrier Cream 48g
£100.00 Unit price £2,083.33 perkg
CELLCOSMET Ultra Vital 50ml
£350.00 Unit price £7,000.00 perlitre
QMS MEDICOSMETICS Antioxidant Day Night Cream 50ml
£155.00 Unit price £3,100.00 perlitre
MALIN+GOETZ Vitamin E Face Moisturiser 118ml
£49.00 Unit price £415.25 perlitre
ZELENS Power A Retexturising & Renewing 30ml
£120.00 Unit price £4,000.00 perlitre
SKINCEUTICALS Phloretin CF Gel 30ml
SKINCEUTICALS Phloretin CF Gel 30ml
£169.00 Unit price £5,633.33 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old