Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Serums is a lightweight skincare product enriched with high concentrations of active ingredients. These formulations are designed to treat specific skin concerns such dark spots and wrinkles to reveal a radiant, revitalised complexion. An alternative to heavy creams; serums are ultra-lightweight, fast-absorbing powerful ingredients that penetrate deeper into your skin's layer, delivering targeted solutions for a vareity of needs.

Serums are typically applied after cleansing and toning and before moisturising. Ideal for everyday use and can be used alone or in combination with other skincare products. 

Some of the most common ingredients found in serums include:

  • Vitamin C is a powerful antioxidant that can help to brighten the skin and reduce the appearance of wrinkles.
  • Hyaluronic acid is a substance that helps to attract water to the skin, which can help to keep it hydrated.
  • Retinol is a form of vitamin A that can help to improve the appearance of wrinkles and fine lines.
  • Niacinamide is a vitamin that can help to reduce the appearance of hyperpigmentation and improve the overall texture of the skin.
  • Peptides are small proteins that can help to stimulate collagen production, improving the skin's elasticity.

If you are not sure which serum is right for you, it is a good idea to consult with a dermatologist.

Here are some additional tips for using serum:

  • Apply serum to clean, dry skin.
  • Use a small amount of serum, about the size of a pea.
  • Massage the serum into the skin until it is absorbed.
  • Use serum once or twice a day, as directed.

If you are new to using serums, it is a good idea to perform a patch test before applying to face.

Showing201–220 of 423 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
NATURA BISSÉ Diamond Luminous Perfecting Serum 40ml
£291.00 Unit price £7,275.00 perlitre
KORRES Apothecary Wild Rose Spotless Serum | 15% Vitamin Super C 30ml
£55.00 Unit price £1,833.33 perlitre
VENN Discovery Set
£171.00
GOLDFADEN MD Eye Defy 15ml
£75.00 Unit price £5,000.00 perlitre
BEAUTYLAB Body Moisture Serum 200ml
£22.00 Unit price £110.00 perlitre
Sold out
EUCERIN Anti-Pigment Skin Perfecting Serum 30ml
£42.00 Unit price £1,400.00 perlitre
ROYAL FERN Phytoactive Hair Serum 50ml ROYAL FERN Phytoactive Hair Serum 50ml
ROYAL FERN Phytoactive Hair Serum 50ml
£69.00 Unit price £1,380.00 perlitre
BEAUTYLAB Youth Elixir Ultimate Renewal Hand & Body Serum 200ml
£79.00 Unit price £395.00 perlitre
ILAPOTHECARY Reset Vitamin A Face Serum 20ml
£43.00 Unit price £2,150.00 perlitre
ILAPOTHECARY Save Face Serum 50ml
£62.00 Unit price £1,240.00 perlitre
GOLD COLLAGEN Hydra Essence Serum 30ml
£36.00 Unit price £1,200.00 perlitre
BIODERMA Sensibio Defensive Serum 30ml
£34.00 Unit price £1,133.33 perlitre
AVÈNE Hyaluron Activ B3 Serum 30ml
£42.00 Unit price £1,400.00 perlitre
INSTITUT ESTHEDERM Age Proteom Advanced Serum 30ml
£89.00 Unit price £2,966.67 perlitre
ROYAL FERN Purifying Solution 30ml
£120.00 Unit price £4,000.00 perlitre
NOBLE PANACEA The Absolute Intense Renewal Serum Refill 30 doses
£385.00 Unit price £12.83 peritem
ROYAL FERN Phytoactive Serum 30ml ROYAL FERN Phytoactive Serum 30ml
ROYAL FERN Phytoactive Serum 30ml
£250.00 Unit price £8,333.33 perlitre
CODEX LABS Antu Skin Barrier Serum 30ml
£50.00 Unit price £1,666.67 perlitre
ZELENS Lumino Brightening Serum 30ml
£108.00 Unit price £3,600.00 perlitre
NATURA BISSÉ Diamond Cocoon Hydrating Essence 200ml
£82.00 Unit price £410.00 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old