Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Serums is a lightweight skincare product enriched with high concentrations of active ingredients. These formulations are designed to treat specific skin concerns such dark spots and wrinkles to reveal a radiant, revitalised complexion. An alternative to heavy creams; serums are ultra-lightweight, fast-absorbing powerful ingredients that penetrate deeper into your skin's layer, delivering targeted solutions for a vareity of needs.

Serums are typically applied after cleansing and toning and before moisturising. Ideal for everyday use and can be used alone or in combination with other skincare products. 

Some of the most common ingredients found in serums include:

  • Vitamin C is a powerful antioxidant that can help to brighten the skin and reduce the appearance of wrinkles.
  • Hyaluronic acid is a substance that helps to attract water to the skin, which can help to keep it hydrated.
  • Retinol is a form of vitamin A that can help to improve the appearance of wrinkles and fine lines.
  • Niacinamide is a vitamin that can help to reduce the appearance of hyperpigmentation and improve the overall texture of the skin.
  • Peptides are small proteins that can help to stimulate collagen production, improving the skin's elasticity.

If you are not sure which serum is right for you, it is a good idea to consult with a dermatologist.

Here are some additional tips for using serum:

  • Apply serum to clean, dry skin.
  • Use a small amount of serum, about the size of a pea.
  • Massage the serum into the skin until it is absorbed.
  • Use serum once or twice a day, as directed.

If you are new to using serums, it is a good idea to perform a patch test before applying to face.

Showing161–180 of 423 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
BEAUTYLAB Peptide Lightening Complex 50ml
£35.00 Unit price £700.00 perlitre
BEAUTYLAB Black Diamond Eye Serum 15ml
£60.00 Unit price £4,000.00 perlitre
ANTIPODES Eve Bio-Retinol Line Reduction Serum 30ml
£40.00 Unit price £1,333.33 perlitre
NOBLE PANACEA The Absolute Restoring Eye Cream 30 doses
£244.00 Unit price £8.13 peritem
MALIN+GOETZ Revitalizing Eye Gel 15ml
£39.00 Unit price £2,600.00 perlitre
KAPLAN MD SKINCARE Diamond Contour Ultimate Hydration Firming Eye Serum 30ml
£105.00 Unit price £3,500.00 perlitre
WILDSMITH SKIN Super Eye Serum 15ml
£100.00 Unit price £6,666.67 perlitre
DERMALOGICA Retinol Clearing Oil 30ml
DERMALOGICA Retinol Clearing Oil 30ml
£85.00 Unit price £2,833.33 perlitre
CAUDALIE Resveratrol Lift Firming Serum 30ml
£45.00 Unit price £1,500.00 perlitre
BIOEFFECT EGF Eye Serum + Refill 12ml
£127.00 Unit price £10,583.33 perlitre
ALMORA BOTANICA Serum For Fine Lines 30ml
£119.00 Unit price £3,966.67 perlitre
GOLD COLLAGEN Night Renewal Serum 30ml
£36.00 Unit price £1,200.00 perlitre
AVÈNE Hydrance Boost Serum 30ml
£27.90 Unit price £930.00 perlitre
INSTITUT ESTHEDERM Intensive Vitamine C2 Booster-Serum 10ml
£38.00 Unit price £2,533.33 perlitre
CERAVE Hyaluronic Acid Serum 30ml
£23.00 Unit price £766.67 perlitre
Sold out
DR IRENA ERIS Institute Solutions Y-Lifting Resculpting Eye Serum 30ml
£51.00 Unit price £1,700.00 perlitre
ZELENS Power E Moisturising And Protecting 30ml
£110.00 Unit price £3,666.67 perlitre
DR DENNIS GROSS SKINCARE Hyaluronic Marine Hydration Booster 30ml
DR DENNIS GROSS SKINCARE Hyaluronic Marine Hydration Booster 30ml
£74.00 Unit price £2,466.67 perlitre
EUCERIN DermoPurifyer Oil Control Skin Renewal Treatment 40ml
Sold out
EUCERIN DermoPurifyer Oil Control Skin Renewal Treatment 40ml
£19.00 Unit price £475.00 perlitre
CINERE Advanced Regenerating Anti-Wrinkle Serum 30ml
CINERE Advanced Regenerating Anti-Wrinkle Serum 30ml
£55.00 Unit price £1,833.33 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old