Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Serums is a lightweight skincare product enriched with high concentrations of active ingredients. These formulations are designed to treat specific skin concerns such dark spots and wrinkles to reveal a radiant, revitalised complexion. An alternative to heavy creams; serums are ultra-lightweight, fast-absorbing powerful ingredients that penetrate deeper into your skin's layer, delivering targeted solutions for a vareity of needs.

Serums are typically applied after cleansing and toning and before moisturising. Ideal for everyday use and can be used alone or in combination with other skincare products. 

Some of the most common ingredients found in serums include:

  • Vitamin C is a powerful antioxidant that can help to brighten the skin and reduce the appearance of wrinkles.
  • Hyaluronic acid is a substance that helps to attract water to the skin, which can help to keep it hydrated.
  • Retinol is a form of vitamin A that can help to improve the appearance of wrinkles and fine lines.
  • Niacinamide is a vitamin that can help to reduce the appearance of hyperpigmentation and improve the overall texture of the skin.
  • Peptides are small proteins that can help to stimulate collagen production, improving the skin's elasticity.

If you are not sure which serum is right for you, it is a good idea to consult with a dermatologist.

Here are some additional tips for using serum:

  • Apply serum to clean, dry skin.
  • Use a small amount of serum, about the size of a pea.
  • Massage the serum into the skin until it is absorbed.
  • Use serum once or twice a day, as directed.

If you are new to using serums, it is a good idea to perform a patch test before applying to face.

Showing121–140 of 423 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
NOBLE PANACEA The Absolute Peptide8 Night Serum 30 Doses
£437.00 Unit price £14.57 peritem
OBAGI Elastiderm Facial Serum 30ml
£190.00 Unit price £6,333.33 perlitre
GEZEITEN Serum Prevention & Protection 30ml
£290.00 Unit price £9,666.67 perlitre
IRAYE The Mini Trio
£165.00
MEDIK8 Oxy-R Peptides 10ml
£65.00 Unit price £3,250.00 perlitre
SEABODY Overnight Elixir Serum 30ml
£77.00 Unit price £2,566.67 perlitre
BIOEFFECT EGF Hand Serum 40ml
£39.00 Unit price £975.00 perlitre
GOLDFADEN MD Firm Believer Body Contouring Serum 150ml
£75.00 Unit price £500.00 perlitre
TALIKA Lipocils Platinium 17ml
TALIKA Lipocils Platinium 17ml
£119.99 Unit price £7,058.24 perlitre
BIOEFFECT EGF Body Serum 120ml
£89.00 Unit price £741.67 perlitre
ILAPOTHECARY Hyaluronic Eye Serum 10ml
£46.00 Unit price £4,600.00 perlitre
5.0
(1)
Sold out
DR IRENA ERIS InVitive Instant Smoothing & Perfecting Night Serum 30ml
£70.00 Unit price £2,333.33 perlitre
5.0
(1)
LA ROCHE-POSAY Cicaplast B5 Serum 30ml
£42.00 Unit price £1,400.00 perlitre
WILD BEAUTY Protecting Face Oil With Bakuchiol 30ml
£85.00 Unit price £2,833.33 perlitre
GOLDFADEN MD Needle-Less Line Smoothing Concentrate 30ml
£95.00 Unit price £3,166.67 perlitre
VICHY Liftactiv Vitamin C Brightening Serum 20ml
£42.50 Unit price £2,125.00 perlitre
DR DENNIS GROSS SKINCARE Advanced Retinol + Ferulic Overnight Wrinkle Treatment 30ml
£88.00 Unit price £2,933.33 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old