Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Unlock the Power of Scent: Explore the World of Aromatherapy

Aromatherapy, the practice of using essential oils to enhance well-being, has captivated cultures for centuries. Extracted from aromatic plants, these potent oils offer a natural approach to promoting relaxation, uplifting mood, and even soothing physical discomfort. Whether you're seeking a calming sanctuary after a long day or a burst of invigorating energy, aromatherapy offers a range of benefits:

  • Stress Relief: Certain essential oils, like lavender and chamomile, are renowned for their calming properties, promoting relaxation and reducing stress.
  • Mood Enhancement: Uplifting essential oils like citrus and peppermint can energise and improve mood.
  • Sleep Support: Lavender and other calming essential oils can create a peaceful atmosphere and promote better sleep.
  • Physical Relief: Some essential oils, like eucalyptus and peppermint, may offer temporary relief from headaches and muscle aches.

Aromatherapy for Everyone:

Aromatherapy can be enjoyed in a variety of ways, making it accessible to everyone. Here are some popular methods:

  • Diffusion: Use an essential oil diffuser to fill a room with a calming or invigorating scent.
  • Topical Application: Diluted essential oils can be applied topically for targeted relief (consult a healthcare professional before use).
  • Bathing: Add essential oils to your bathwater for a luxurious and relaxing experience.
Showing181–200 of 316 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
ERBARIO TOSCANO Tabacco Cashmere Reed Diffuser 500ml
£85.00 Unit price £170.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Rosa Patchouli Reed Diffuser Refill 1 litre
£105.00 Unit price £105.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Salis Reed Diffuser Refill 500ml
£65.00 Unit price £130.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Chimera Di Agrumi Reed Diffuser 500ml
£92.00 Unit price £184.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Rosa Patchouli Reed Diffuser 500ml
£85.00 Unit price £170.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Rosa Patchouli Reed Diffuser 250ml
£57.00 Unit price £228.00 perlitre
THE UNIVERSAL SOUL COMPANY Positive Energy Ultrasonic Diffuser Aura White with 15ml STILL Essential Oil
£130.00 Unit price £433.33 perlitre
FLORIS LONDON Sandalwood And Patchouli Diffuser 200g
£100.00 Unit price £500.00 perkg
TISSERAND AROMATHERAPY Happy Vibes Moodfix Mist 100ml
£13.50 Unit price £135.00 perlitre
NEVER GO ALONE Luminary Woods Candle 230g
£52.00 Unit price £226.09 perkg
NEVER GO ALONE Sandstone Candle XXL
£235.00
Sold out
NEVER GO ALONE Sandstone Candle 230g
£52.00
ILAPOTHECARY Dream Space Candle 300ml
£59.00 Unit price £1.97 peritem
FLORIS LONDON Miniature Candle Collection 70g
£80.00 Unit price £1,142.86 perkg
AROMATHERAPY ASSOCIATES Rose Candle 200g
£52.00 Unit price £260.00 perkg
MOODS Spirited Moodswing 12ml
£30.00 Unit price £2,500.00 perlitre
MOODS Empowered Moodswing 12ml
£30.00 Unit price £2,500.00 perlitre
MOODS Genius Moodmist 100ml
£45.00 Unit price £450.00 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old