Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Unlock the Power of Scent: Explore the World of Aromatherapy

Aromatherapy, the practice of using essential oils to enhance well-being, has captivated cultures for centuries. Extracted from aromatic plants, these potent oils offer a natural approach to promoting relaxation, uplifting mood, and even soothing physical discomfort. Whether you're seeking a calming sanctuary after a long day or a burst of invigorating energy, aromatherapy offers a range of benefits:

  • Stress Relief: Certain essential oils, like lavender and chamomile, are renowned for their calming properties, promoting relaxation and reducing stress.
  • Mood Enhancement: Uplifting essential oils like citrus and peppermint can energise and improve mood.
  • Sleep Support: Lavender and other calming essential oils can create a peaceful atmosphere and promote better sleep.
  • Physical Relief: Some essential oils, like eucalyptus and peppermint, may offer temporary relief from headaches and muscle aches.

Aromatherapy for Everyone:

Aromatherapy can be enjoyed in a variety of ways, making it accessible to everyone. Here are some popular methods:

  • Diffusion: Use an essential oil diffuser to fill a room with a calming or invigorating scent.
  • Topical Application: Diluted essential oils can be applied topically for targeted relief (consult a healthcare professional before use).
  • Bathing: Add essential oils to your bathwater for a luxurious and relaxing experience.
Showing101–120 of 316 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
ERBARIO TOSCANO Legno Di Vigna Reed Diffuser 1 litre
£145.00 Unit price £145.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Bacche Di Tuscia Reed Diffuser 1 litre
£145.00 Unit price £145.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Chimera Di Agrumi Reed Diffuser 250ml
£62.00 Unit price £248.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Legno Di Vigna Reed Diffuser 250ml
£57.00 Unit price £228.00 perlitre
ILAPOTHECARY Dream Space Room Spray 50ml
£36.00 Unit price £720.00 perlitre
BJORK AND BERRIES Reed Diffuser Never Spring 200ml
£65.00 Unit price £325.00 perlitre
THIS WORKS Sleep Plus Pillow Spray 50ml
£26.00 Unit price £520.00 perlitre
NEOM ORGANICS Real Luxury Scented Candle (1 Wick)
£20.00 Unit price £266.67 perkg
MALIN+GOETZ Sage Candle 255g
£58.00 Unit price £227.45 perkg
SANA JARDIN Jaipur Chant Candle 190g
£48.00 Unit price £252.63 perkg
ILAPOTHECARY Beat The Blues Candle 300ml
£59.00 Unit price £1.97 peritem
THE NUE CO. Water Therapy 50ml
£125.00 Unit price £2,500.00 perlitre
TISSERAND AROMATHERAPY Green Tea Tree Organic Pure Essential Oil 20ml
£16.00 Unit price £800.00 perlitre
AROMATHERAPY ASSOCIATES Deep Relax Sleep Mist 10ml
£30.00 Unit price £3,000.00 perlitre
TISSERAND AROMATHERAPY May Chang Ethically Harvested Essential Oil 9ml
TISSERAND AROMATHERAPY May Chang Ethically Harvested Essential Oil 9ml
£8.50 Unit price £944.44 perlitre
TISSERAND AROMATHERAPY Total De-Stress Pulse Point Roller Ball 10ml
TISSERAND AROMATHERAPY Total De-Stress Pulse Point Roller Ball 10ml
£9.50 Unit price £950.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Organic Bergamot 10ml
ABSOLUTE AROMAS Organic Bergamot 10ml
£12.00 Unit price £1,200.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Peppermint, English 10ml
ABSOLUTE AROMAS Peppermint, English 10ml
£7.00 Unit price £700.00 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old