Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Feminine hygiene products are designed to help women stay clean and comfortable during their menstrual cycle. There are many different types of feminine hygiene products available, each with its own purpose.

  • Tampons: Tampons are inserted into the vagina to absorb menstrual fluid. They are a popular choice for women who are active or who have heavy periods.
  • Pads: Pads are worn outside of the body to absorb menstrual fluid. They are a good choice for women who have light periods or who are not active.
  • Period underwear: Period underwear is designed to absorb menstrual fluid without the need for a tampon or pad. They are a good choice for women who want a more natural option.
  • Douches: Douches are used to clean the vagina. They are not necessary for most women and can actually be harmful if used too often.
  • Vaginal washes: Vaginal washes are used to clean the vulva. They are a good choice for women who have sensitive skin or who experience itching or irritation.

It is important to choose the right feminine hygiene product for your needs. If you are unsure about which product is right for you, talk to your doctor or a nurse.

Here are some additional tips for feminine hygiene:

  • Change your feminine hygiene product regularly. Tampons should be changed every 4-8 hours, and pads should be changed every 2-3 hours.
  • Wash your hands before and after using a feminine hygiene product. This will help to prevent the spread of infection.
  • Avoid using feminine hygiene products that are scented or have harsh chemicals. These products can irritate the skin.

If you have any concerns about your feminine hygiene, talk to your doctor. They can help you find the right products and solutions for your needs.

Showing21–40 of 84 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
URIAGE Gyn-Phy Refreshing Gel Intimate Hygiene 200ml
£12.00 Unit price £60.00 perlitre
5.0
(1)
WOMAN ESSENTIALS Bain De Soie 2-In-1 Moisturising Satin Intimate And Body Wash 200ml
£25.00 Unit price £125.00 perlitre
1.0
(1)
YONI Organic Non Applicator Tampons Heavy 16 packs
£4.25 Unit price 26.6p peritem
ORGAN(Y)C Panty Liners Folded Light Flow 24 units
£4.85 Unit price 20.2p peritem
&SISTERS Eco-Applicator Tampons-Light Absorbency 16 packs
£3.80 Unit price 23.8p peritem
GRACE & GREEN Organic Bamboo Period Pads - Heavy 8 Pads
£3.00 Unit price 37.5p peritem
GRACE & GREEN Organic Bamboo Period Pads - Medium 10 Pads
£3.00 Unit price 30p peritem
&SISTERS Naked Tampons Heavy Absorbency 14 units
£3.60 Unit price 25.7p peritem
ALWAYS Sensitive Long Ultra (Size 2) Sanitary Towels Wings 12 pads
ALWAYS Ultra Long Sanitary Towels with Wings 12 pads
ALWAYS Ultra Long Sanitary Towels with Wings 12 pads
£4.60 Unit price 41.8p peritem
FEMFRESH Intimate Ultimate Care Active Wash 250ml
FEMFRESH Intimate Ultimate Care Active Wash 250ml
£3.70 Unit price £14.80 perlitre
ORGAN(Y)C Compact Applicator Tampons Super 16 units
£8.95 Unit price 55.9p peritem
&SISTERS Eco-Applicator Tampons-Medium Absorbency 14 units
£3.80 Unit price 27.1p peritem
&SISTERS Naked Tampons Medium Absorbency 16 packs
£3.60 Unit price 22.5p peritem
ALWAYS Ultra Day (Size 3) Sanitary Towels Wings 9 Pads
£2.65 Unit price 29.4p peritem
RILEY Organic Cotton Applicator 12 Tampons - Regular
£5.99 Unit price 49.9p peritem
MOONCUP Panty Liners Zero Irritants 25 Unit
£2.50 Unit price 10p peritem
ORGAN(Y)C Compact Applicator Tampons Regular 16 units
£8.45 Unit price 52.8p peritem
GRACE & GREEN Tampons Super Plus 15 units
£4.45 Unit price 29.7p peritem

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old