Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Feminine hygiene products are designed to help women stay clean and comfortable during their menstrual cycle. There are many different types of feminine hygiene products available, each with its own purpose.

  • Tampons: Tampons are inserted into the vagina to absorb menstrual fluid. They are a popular choice for women who are active or who have heavy periods.
  • Pads: Pads are worn outside of the body to absorb menstrual fluid. They are a good choice for women who have light periods or who are not active.
  • Period underwear: Period underwear is designed to absorb menstrual fluid without the need for a tampon or pad. They are a good choice for women who want a more natural option.
  • Douches: Douches are used to clean the vagina. They are not necessary for most women and can actually be harmful if used too often.
  • Vaginal washes: Vaginal washes are used to clean the vulva. They are a good choice for women who have sensitive skin or who experience itching or irritation.

It is important to choose the right feminine hygiene product for your needs. If you are unsure about which product is right for you, talk to your doctor or a nurse.

Here are some additional tips for feminine hygiene:

  • Change your feminine hygiene product regularly. Tampons should be changed every 4-8 hours, and pads should be changed every 2-3 hours.
  • Wash your hands before and after using a feminine hygiene product. This will help to prevent the spread of infection.
  • Avoid using feminine hygiene products that are scented or have harsh chemicals. These products can irritate the skin.

If you have any concerns about your feminine hygiene, talk to your doctor. They can help you find the right products and solutions for your needs.

Showing41–60 of 84 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
LUNA DAILY The Everything Oil 30ml
£24.00 Unit price £800.00 perlitre
LUNA DAILY The Everything Oil 10ml
£12.00 Unit price £1,200.00 perlitre
ALWAYS Maxi Long (Size 2) Sanitary Towels Wings 12 pads
ALWAYS Maxi Long (Size 2) Sanitary Towels Wings 12 pads
£2.10 Unit price 17.5p peritem
RILEY Organic Cotton 12 Pads - Regular
£6.99 Unit price 58.3p peritem
RILEY Organic Cotton Pads - Super
£7.99 Unit price 66.6p peritem
MOONCUP Heavy Night Pads With Wings 10 Unit
£2.85 Unit price 28.5p peritem
GRACE & GREEN Organic Bamboo Liners 24 Unit
£3.00 Unit price 12.5p peritem
ORGAN(Y)C Compact Applicator Tampons Super Plus 16 units
£9.45 Unit price 59.1p peritem
&SISTERS Naked Tampons Light Absorbency 18 units
&SISTERS Naked Tampons Light Absorbency 18 units
£3.60 Unit price 20p peritem
Sold out
GRACE & GREEN Tampons Super 18 units
£4.80 Unit price 26.7p peritem
GRACE & GREEN Tampons Regular 18 units
£4.85 Unit price 26.9p peritem
RILEY Organic Cotton Super Plus Applicator 12 Tampons
£6.49 Unit price 54.1p peritem
LUNA DAILY The Everywhere Wash Fragrance Free 400ml
£19.00 Unit price £47.50 perlitre
FEMFRESH Intimate 0% Sensitive Wash 250ml
£3.70 Unit price £14.80 perlitre
TAMPAX Compak Regular Tampons With Applicator 18 units
£3.40 Unit price 18.9p peritem
RILEY Organic Cotton Applicator 12 Tampons - Super
£6.49 Unit price 54.1p peritem
LUNA DAILY Spray-to-Wipe Original Jasmine Ylang Ylang 80ml
£12.00 Unit price £150.00 perlitre
LUNA DAILY The Everywhere Wash Hydrating Fresh Cotton 400ml
£19.00 Unit price £47.50 perlitre
MOONCUP Medium Day Pads With Wings 10 Unit
£2.85 Unit price 28.5p peritem

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old