Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Turmeric, a plant in the ginger family, is native to Southeast Asia and is grown primarily in India. Turmeric is a common spice that comes from the root of Curcuma longa. Curcumin is the main active ingredient in turmeric.

Turmeric has powerful anti-inflammatory effects and is a very strong antioxidant. Turmeric has antibacterial, antiviral, antifungal, antioxidant, and anticancer activities and also has a potential to reduce the risk of various malignant disease, arthritis, Alzheimer’s disease, and other chronic illness including rheumatoid arthritis.

Showing21–40 of 83 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
VIRIDIAN Organic Curcumin Extract Veg Caps 60 capsules
£41.00 Unit price 68.3p peritem
SOLGAR Turmeric Root Extract 60 capsules
SOLGAR Turmeric Root Extract 60 capsules
£25.75 Unit price 42.9p peritem
NATROCEUTICS Curcumin Complete 60 Capsule
£41.50 Unit price 69.2p peritem
TERRANOVA Turmeric 50 capsules
TERRANOVA Turmeric 50 capsules
£19.25 Unit price 38.5p peritem
NATROCEUTICS Curcumin Complete 30 capsules
£23.50 Unit price 78.3p peritem
5.0
(1)
VIRIDIAN Joint Complex Veg Caps 90 capsules
£30.25 Unit price 33.6p peritem
Sold out
FLORADIX Gallexier Liquid Herbal Formula 250ml
£13.50 Unit price £54.00 perlitre
TERRANOVA Quercetin Nettle Complex 100 capsules
TERRANOVA Quercetin Nettle Complex 100 capsules
£40.25 Unit price 40.3p peritem
NATURE'S ANSWER Liver Tone Complex 30ml
NATURE'S ANSWER Liver Tone Complex 30ml
£15.00 Unit price £500.00 perlitre
5.0
(1)
BIOCARE Cleanse Nutripowder 120g
£27.50 Unit price £229.17 perkg
PURE ENCAPSULATIONS Curcumin 500 with Bioperine 60 Capsules
£57.25 Unit price 95.4p peritem
TERRANOVA Glucosamine, Boswellia & MSM Complex 100 capsules
TERRANOVA Glucosamine, Boswellia & MSM Complex 100 capsules
£32.00 Unit price 32p peritem
FUSHI Turmeric C3 & Bioperine Extract 60 capsules
£30.00 Unit price 50p peritem
THE NUE CO. Debloat + 60 capsules
£55.00 Unit price 91.7p peritem
TERRANOVA Turmeric Freeze Dried 100 capsules
TERRANOVA Turmeric Freeze Dried 100 capsules
£33.75 Unit price 33.8p peritem
TERRANOVA Alpha Lipoic Acid Complex 100 capsules
TERRANOVA Alpha Lipoic Acid Complex 100 capsules
£38.75 Unit price 38.8p peritem
SOLGAR Natural Source Oceanic Beta Carotene 180 capsules
£37.00 Unit price 20.6p peritem
NATURE'S ANSWER Ginger Root 30ml
NATURE'S ANSWER Ginger Root 30ml
£15.00 Unit price £500.00 perlitre
LAMBERTS Multiguard® Osteoadvance 50+ 120 tablets
LAMBERTS Multiguard® Osteoadvance 50+ 120 tablets
£25.00 Unit price 20.8p peritem

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old