Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Turmeric, a plant in the ginger family, is native to Southeast Asia and is grown primarily in India. Turmeric is a common spice that comes from the root of Curcuma longa. Curcumin is the main active ingredient in turmeric.

Turmeric has powerful anti-inflammatory effects and is a very strong antioxidant. Turmeric has antibacterial, antiviral, antifungal, antioxidant, and anticancer activities and also has a potential to reduce the risk of various malignant disease, arthritis, Alzheimer’s disease, and other chronic illness including rheumatoid arthritis.

Showing41–60 of 83 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
VIRIDIAN High Potency Curcumin Complex Veg 90 capsules
£63.25 Unit price 70.3p peritem
SOLGAR Cherry Turmeric Complex 60 capsules
SOLGAR Cherry Turmeric Complex 60 capsules
£32.50 Unit price 54.2p peritem
BIOCARE Liver Cleanse Complex 60 Capsules
£24.25 Unit price 40.4p peritem
BIOCARE Microcell Curcumin Turmeric Complex 60 capsules
£43.75 Unit price 72.9p peritem
5.0
(1)
TERRANOVA Dandelion, Artichoke & Cysteine Complex 50 capsules
TERRANOVA Dandelion, Artichoke & Cysteine Complex 50 capsules
£20.00 Unit price 40p peritem
TERRANOVA Ginkgo, Rhodiola & Choline Complex 100 capsules
TERRANOVA Ginkgo, Rhodiola & Choline Complex 100 capsules
£45.75 Unit price 45.8p peritem
TERRANOVA Antioxidant Nutrient Complex 100 capsules
TERRANOVA Antioxidant Nutrient Complex 100 capsules
£31.50 Unit price 31.5p peritem
WILLY'S Apple Cider Vinegar with Honey & Turmeric 60ml
WILLY'S Apple Cider Vinegar with Honey & Turmeric 60ml
£2.75 Unit price £45.83 perlitre
PURE ENCAPSULATIONS CurcumaSorb 90 Capsule
£39.00 Unit price 43.3p peritem
TERRANOVA Dandelion, Artichoke & Cysteine Complex 100 capsules
£35.50 Unit price 35.5p peritem
TERRANOVA Turmeric (Fermented) 50 capsules
TERRANOVA Turmeric (Fermented) 50 capsules
£26.50 Unit price 53p peritem
FUSHI Turmeric Juice 500ml
£26.00 Unit price £52.00 perlitre
VIRIDIAN 95% Organic Joint Omega Oil (With Spice & Fruit Extracts) 200ml
£19.00 Unit price £95.00 perlitre
NATURESPLUS Animal Parade Kids Immune Booster Chewables 90 tablets
£14.50 Unit price 16.1p peritem
LIVING NUTRITION Organic Gold Spice 60 capsules
£26.00 Unit price 43.3p peritem
NATURE'S BOUNTY Turmeric 500mg Capsules 60 capsules
NATURE'S BOUNTY Turmeric 500mg Capsules 60 capsules
£11.50 Unit price 19.2p peritem
BOTANICALS FOR LIFE Organic Turmeric Extract 50ml
£16.00 Unit price £320.00 perlitre
TERRANOVA Beta Glucans Astragalus 100 capsules
£43.50 Unit price 43.5p peritem
ZOOKI Turmeric Zooki 14 sachets
£30.00 Unit price £2.14 peritem
NATURESPLUS Turmeric Gummies 60 pastilles
£17.00 Unit price 28.3p peritem

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old