Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Turmeric, a plant in the ginger family, is native to Southeast Asia and is grown primarily in India. Turmeric is a common spice that comes from the root of Curcuma longa. Curcumin is the main active ingredient in turmeric.

Turmeric has powerful anti-inflammatory effects and is a very strong antioxidant. Turmeric has antibacterial, antiviral, antifungal, antioxidant, and anticancer activities and also has a potential to reduce the risk of various malignant disease, arthritis, Alzheimer’s disease, and other chronic illness including rheumatoid arthritis.

Showing61–80 of 83 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
NATURESPLUS Gi Natural Drink 174g
£36.00 Unit price £206.90 perkg
ONE NUTRITION Turmeric 30 capsules
£25.00 Unit price 83.3p peritem
PURE ENCAPSULATIONS Curcumin 60 Capsules
£37.25 Unit price 62.1p peritem
BOTANICALS FOR LIFE Organic Turmeric Extract 100ml
£26.00 Unit price £260.00 perlitre
NATURE'S ANSWER Turmeric - 3 30ml
NATURE'S ANSWER Turmeric - 3 30ml
£27.00 Unit price £900.00 perlitre
SOURCE OF LIFE GARDEN Organic Men's Daily 30 tablets
£32.00 Unit price £1.07 peritem
TERRANOVA Turmeric & Ginger Organic 50 capsules
£26.50 Unit price 53p peritem
KIKI HEALTH Organic Turmeric Powder Premium Curcuma Longa 150g
KIKI HEALTH Organic Turmeric Powder Premium Curcuma Longa 150g
£10.00 Unit price £66.67 perkg
PLANET PALEO Organic Bone Broth Collagen Protein - Golden Turmeric 450g
£51.00 Unit price £113.33 perkg
TERRANOVA Living Multinutrient Complex 100 capsules
£36.25 Unit price 36.3p peritem
PLANET PALEO Pure Collagen - Turmeric Latte 260g
£30.00 Unit price £115.38 perkg
TERRANOVA Dong Quai Support Complex 100 capsules
TERRANOVA Dong Quai Support Complex 100 capsules
£31.50 Unit price 31.5p peritem
VIRIDIAN Organic Turmeric 400mg 90 capsules
£22.50 Unit price 25p peritem
TERRANOVA Living Multinutrient Complex 50 capsules
TERRANOVA Living Multinutrient Complex 50 capsules
£20.25 Unit price 40.5p peritem
PLANET PALEO Organic Bone Broth Collagen Protein - Golden Turmeric 225g
£31.00 Unit price £137.78 perkg
PLANET PALEO Active Collagen - Orange 210g
£40.00 Unit price £190.48 perkg
THISILYN Turmeric Xtra 30 tablets
THISILYN Turmeric Xtra 30 tablets
£8.75 Unit price 29.2p peritem
VIRIDIAN Organic Turmeric 400mg 30 capsules
£9.50 Unit price 31.7p peritem
YOUTH & EARTH Spore Probiotic 60 Capsules
£37.00 Unit price 61.7p peritem

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old