Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Unlock the Power of Scent: Explore the World of Aromatherapy

Aromatherapy, the practice of using essential oils to enhance well-being, has captivated cultures for centuries. Extracted from aromatic plants, these potent oils offer a natural approach to promoting relaxation, uplifting mood, and even soothing physical discomfort. Whether you're seeking a calming sanctuary after a long day or a burst of invigorating energy, aromatherapy offers a range of benefits:

  • Stress Relief: Certain essential oils, like lavender and chamomile, are renowned for their calming properties, promoting relaxation and reducing stress.
  • Mood Enhancement: Uplifting essential oils like citrus and peppermint can energise and improve mood.
  • Sleep Support: Lavender and other calming essential oils can create a peaceful atmosphere and promote better sleep.
  • Physical Relief: Some essential oils, like eucalyptus and peppermint, may offer temporary relief from headaches and muscle aches.

Aromatherapy for Everyone:

Aromatherapy can be enjoyed in a variety of ways, making it accessible to everyone. Here are some popular methods:

  • Diffusion: Use an essential oil diffuser to fill a room with a calming or invigorating scent.
  • Topical Application: Diluted essential oils can be applied topically for targeted relief (consult a healthcare professional before use).
  • Bathing: Add essential oils to your bathwater for a luxurious and relaxing experience.
Showing161–180 of 316 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
ABSOLUTE AROMAS Organic Eucalyptus Radiata 10ml
ABSOLUTE AROMAS Organic Eucalyptus Radiata 10ml
£8.00 Unit price £800.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Sandalwood 5ml
ABSOLUTE AROMAS Sandalwood 5ml
£29.00 Unit price £5,800.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Jasmine Absolute 2ml
ABSOLUTE AROMAS Jasmine Absolute 2ml
£26.00 Unit price £13,000.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Organic Tea Tree 10ml
ABSOLUTE AROMAS Organic Tea Tree 10ml
£7.00 Unit price £700.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Organic Patchouli 10ml
ABSOLUTE AROMAS Organic Patchouli 10ml
£9.00 Unit price £900.00 perlitre
TISSERAND AROMATHERAPY Rosemary Herbal Organic Pure Essential Oil 9ml
TISSERAND AROMATHERAPY Rosemary Herbal Organic Pure Essential Oil 9ml
£11.00 Unit price £1,222.22 perlitre
ERBARIO TOSCANO Pesca Sambac Home Fragrance Refill 500ml
£59.00 Unit price £118.00 perlitre
ABSOLUTE AROMAS Wheatgerm 50ml
ABSOLUTE AROMAS Wheatgerm 50ml
£6.00 Unit price £120.00 perlitre
NEST NEW YORK Rose Sublime Reed Diffuser
£215.00 Unit price £430.00 perlitre
NEST NEW YORK Cerulean Coast Reed Diffuser
£215.00 Unit price £430.00 perlitre
PANIER DES SENS Cherry Blossom Scented Sachet 15g
£7.00 Unit price £466.67 perkg
TRUDON Scented Candles - Solis Rex 270g
£95.00 Unit price £351.85 perkg
TRUDON Scented Candles - Abd El Kader 270g
£95.00 Unit price £351.85 perkg
TRUDON Diffuser - Ernesto 350ml
£178.00 Unit price £508.57 perlitre
DISCOTHEQUE Hacienda Candle 220g
£54.00 Unit price £245.45 perkg

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old