Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Unlock the Power of Scent: Explore the World of Aromatherapy

Aromatherapy, the practice of using essential oils to enhance well-being, has captivated cultures for centuries. Extracted from aromatic plants, these potent oils offer a natural approach to promoting relaxation, uplifting mood, and even soothing physical discomfort. Whether you're seeking a calming sanctuary after a long day or a burst of invigorating energy, aromatherapy offers a range of benefits:

  • Stress Relief: Certain essential oils, like lavender and chamomile, are renowned for their calming properties, promoting relaxation and reducing stress.
  • Mood Enhancement: Uplifting essential oils like citrus and peppermint can energise and improve mood.
  • Sleep Support: Lavender and other calming essential oils can create a peaceful atmosphere and promote better sleep.
  • Physical Relief: Some essential oils, like eucalyptus and peppermint, may offer temporary relief from headaches and muscle aches.

Aromatherapy for Everyone:

Aromatherapy can be enjoyed in a variety of ways, making it accessible to everyone. Here are some popular methods:

  • Diffusion: Use an essential oil diffuser to fill a room with a calming or invigorating scent.
  • Topical Application: Diluted essential oils can be applied topically for targeted relief (consult a healthcare professional before use).
  • Bathing: Add essential oils to your bathwater for a luxurious and relaxing experience.
Showing141–160 of 316 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Sold out
THE UNIVERSAL SOUL COMPANY Positive Energy Candle White 90ml
£25.00
THE UNIVERSAL SOUL COMPANY Positive Energy Candle Grey 300ml
£40.00
FLORIS LONDON Sandalwood & Patchouli Scented Candle 175g
£60.00 Unit price £342.86 perkg
FLORIS LONDON Oud And Cashmere Candle 175g
£60.00 Unit price £342.86 perkg
PANIER DES SENS Absolute Scented Candle Orange Blossom 180g
£23.00 Unit price £127.78 perkg
VOYA Voya Essence Oil 10ml
£23.00 Unit price £2,300.00 perlitre
VOYA Zest Eucalyptus And Lime Essential Oil 10ml
£23.00 Unit price £2,300.00 perlitre
VOYA Rest Essential Lavender Oil 10ml
£23.00 Unit price £2,300.00 perlitre
MOODS Elevated Moodswing 12ml
£30.00 Unit price £2,500.00 perlitre
Sold out
THE UNIVERSAL SOUL COMPANY Positive Energy Pulsepoint Rollerball 10ml
£25.00 Unit price £2,500.00 perlitre
5.0
(1)
TISSERAND AROMATHERAPY Restore Balance Diffuser Oil 9ml
£12.00 Unit price £1,333.33 perlitre
TISSERAND AROMATHERAPY Restore Balance Body & Room Mist 100ml
£13.50 Unit price £135.00 perlitre
TISSERAND AROMATHERAPY Restore Balance Pulse Point Roller Ball 10ml
£9.50 Unit price £950.00 perlitre
TISSERAND AROMATHERAPY Mind Clear Pulse Point Roller Ball 10ml
TISSERAND AROMATHERAPY Mind Clear Pulse Point Roller Ball 10ml
£9.50 Unit price £950.00 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old