Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Unlock the Power of Scent: Explore the World of Aromatherapy

Aromatherapy, the practice of using essential oils to enhance well-being, has captivated cultures for centuries. Extracted from aromatic plants, these potent oils offer a natural approach to promoting relaxation, uplifting mood, and even soothing physical discomfort. Whether you're seeking a calming sanctuary after a long day or a burst of invigorating energy, aromatherapy offers a range of benefits:

  • Stress Relief: Certain essential oils, like lavender and chamomile, are renowned for their calming properties, promoting relaxation and reducing stress.
  • Mood Enhancement: Uplifting essential oils like citrus and peppermint can energise and improve mood.
  • Sleep Support: Lavender and other calming essential oils can create a peaceful atmosphere and promote better sleep.
  • Physical Relief: Some essential oils, like eucalyptus and peppermint, may offer temporary relief from headaches and muscle aches.

Aromatherapy for Everyone:

Aromatherapy can be enjoyed in a variety of ways, making it accessible to everyone. Here are some popular methods:

  • Diffusion: Use an essential oil diffuser to fill a room with a calming or invigorating scent.
  • Topical Application: Diluted essential oils can be applied topically for targeted relief (consult a healthcare professional before use).
  • Bathing: Add essential oils to your bathwater for a luxurious and relaxing experience.
Showing121–140 of 316 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
ABSOLUTE AROMAS Avocado Oil Refined 50ml
£5.00 Unit price £100.00 perlitre
Sold out
RIPPLE+ Palo Santo 1890 Incense Cones
£15.00
5.0
(1)
ERBARIO TOSCANO Pesca Sambac Home Fragrance Diffuser 100ml
£33.00 Unit price £330.00 perlitre
PANIER DES SENS Powder Cotton Scented Sachet 15g
£7.00 Unit price £466.67 perkg
TRUDON Scented Candles - Gabriel 270g
£95.00 Unit price £351.85 perkg
TRUDON Scented Candles - Cyrnos 270g
£95.00 Unit price £351.85 perkg
OLVERUM Restful Sleep Pillow Mist 30ml
£22.50 Unit price £750.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Tabacco Cashmere Fragrance Spray 100ml
£33.00 Unit price £330.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Chimera Di Agrumi Room Fragrance Spray 100ml
£37.00 Unit price £370.00 perlitre
5.0
(1)
ERBARIO TOSCANO Salis Reed Diffuser Refill 1 litre
£100.00 Unit price £100.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Chimera Di Agrumi Reed Diffuser Refill 500ml
£62.00 Unit price £124.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Rosa Patchouli Reed Diffuser Refill 500ml
£59.00 Unit price £118.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Bacche Di Tuscia Reed Diffuser 500ml
£85.00 Unit price £170.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Salis Reed Diffuser 250ml
£62.00 Unit price £248.00 perlitre
ERBARIO TOSCANO Bacche Di Tuscia Reed Diffuser 250ml
£57.00 Unit price £228.00 perlitre
THE UNIVERSAL SOUL COMPANY Positive Energy Reed Diffuser 100ml
£42.00 Unit price £420.00 perlitre
PURESSENTIEL Rest & Relax Air Spray 75ml
PURESSENTIEL Rest & Relax Air Spray 75ml
£19.50 Unit price £260.00 perlitre
MALIN+GOETZ Tomato Candle 255g
£58.00 Unit price £227.45 perkg
TO THE FAIREST Élan Vital Scented Candle 190g
£45.00 Unit price £236.84 perkg

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old