Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Squalane is the quiet workhorse of a good routine – a lightweight emollient that softens and smooths without heaviness or shine. It's close in structure to lipids skin produces naturally, which is why it absorbs so readily and suits almost every skin type, including oilier and blemish-prone skin.

Modern squalane is derived from olives or sugarcane (older sources were animal-derived; today's is almost always plant-based – check the label if it matters to you). Non-comedogenic, fragrance-free in most formulations, and an excellent partner to more demanding actives. Part of our active skincare range.

Read the full explainer: Squalane, explained →

Showing41–60 of 107 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
PATCHOLOGY Flashpatch Restoring Night Eye Gels 30 pairs
£58.00 Unit price £1.93 peritem
URIAGE Xémose Lipid-Replenishing Anti-Irritation Cream 400ml
£27.50 Unit price £68.75 perlitre
DECLÉOR Oil Mask Neroli Bigarade 75ml
£28.00 Unit price £373.33 perlitre
50% off
FORMULAE PRESCOTT Tri Serum 30ml
Regular price£44.50£89.00 Unit price £1,483.33 perlitre
MEDIK8 R-Retinoate® Day & Night Eye Serum 15ml MEDIK8 R-Retinoate® Day & Night Eye Serum 15ml
MEDIK8 R-Retinoate® Day & Night Eye Serum 15ml
£99.00 Unit price £6,600.00 perlitre
ZELENS Power A Retexturising & Renewing 30ml
£120.00 Unit price £4,000.00 perlitre
INSTITUT ESTHEDERM Adaptasun ProtectiveBody Spray- Strong Sun 150ml
£56.00 Unit price £373.33 perlitre
DERMALOGICA Dynamic Skin Retinol Serum 30ml
£89.00 Unit price £2,966.67 perlitre
KAPLAN MD SKINCARE Diamond Contour Collagen Boosting Hydration Crème 50ml
£110.00 Unit price £2,200.00 perlitre
DECREE Peptide Emollient Veil 50ml
£115.00 Unit price £2,300.00 perlitre
ZELENS Youth Intelligence Age-Defying Serum 30ml
£130.00 Unit price £4,333.33 perlitre
KAPLAN MD SKINCARE Perfect Pout Lipstick - Revitalizing Lip Treatment + SPF-30 Sunscreen - Sunset 3.1g
KAPLAN MD SKINCARE Perfect Pout Lipstick - Revitalizing Lip Treatment + SPF-30 Sunscreen - Sunset 3.1g
£30.00 Unit price £10,000.00 perkg
KAPLAN MD SKINCARE Perfect Pout Lipstick - Revitalizing Lip Treatment + SPF-30 Sunscreen - Beverly 3.1g
SAMAYA AYURVEDA Hydrating Cleanser Pitta 100ml
SAMAYA AYURVEDA Hydrating Cleanser Pitta 100ml
£69.00 Unit price £690.00 perlitre
DAISYFACE The Face Cream 83ml
£60.00 Unit price £722.89 perlitre
SEABODY Overnight Elixir Serum 30ml
£77.00 Unit price £2,566.67 perlitre
DECREE Sos Revitalising Eye Mask 6 units
£65.00 Unit price £10.83 peritem
CINERE Advanced Collagen Firming Lift Cream 30ml
CINERE Advanced Collagen Firming Lift Cream 30ml
£40.00 Unit price £1,333.33 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old