Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Squalane is the quiet workhorse of a good routine – a lightweight emollient that softens and smooths without heaviness or shine. It's close in structure to lipids skin produces naturally, which is why it absorbs so readily and suits almost every skin type, including oilier and blemish-prone skin.

Modern squalane is derived from olives or sugarcane (older sources were animal-derived; today's is almost always plant-based – check the label if it matters to you). Non-comedogenic, fragrance-free in most formulations, and an excellent partner to more demanding actives. Part of our active skincare range.

Read the full explainer: Squalane, explained →

Showing21–40 of 107 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
KAPLAN MD SKINCARE Perfect Pout Lipstick - Revitalizing Lip Treatment + SPF-30 Sunscreen - Malibu 3.1g
KAPLAN MD SKINCARE Perfect Pout Lipstick - Revitalizing Lip Treatment + SPF-30 Sunscreen - Malibu 3.1g
£30.00 Unit price £10,000.00 perkg
LA ROCHE-POSAY Toleriane Dermallergo Eye Cream 20ml
LA ROCHE-POSAY Toleriane Dermallergo Eye Cream 20ml
£21.00 Unit price £1,050.00 perlitre
MEDIK8 C-Tetra Luxe 30ml
£60.00 Unit price £2,000.00 perlitre
Sold out
EUCERIN Anti-Pigment Night Cream 50ml
£34.00 Unit price £680.00 perlitre
ULTRASUN Professional Protection Family High Sun Protection SPF-30 High Protection 100ml
SEABODY Hydrogel Mask Cleanser 100ml
£44.00 Unit price £440.00 perlitre
5.0
(1)
ZELENS Power C Collagen-Boosting & Brightening 30ml
£120.00 Unit price £4,000.00 perlitre
ANTIPODES Avocado Pear Nourishing Night Cream 60ml
£45.00 Unit price £750.00 perlitre
LA ROCHE-POSAY Toleriane Sensitive Cream Moisturiser 40ml LA ROCHE-POSAY Toleriane Sensitive Cream Moisturiser 40ml
LA ROCHE-POSAY Toleriane Sensitive Cream Moisturiser 40ml
£23.00 Unit price £575.00 perlitre
SAMAYA AYURVEDA Anti-Ageing Cream Pitta 50ml
SAMAYA AYURVEDA Anti-Ageing Cream Pitta 50ml
£99.00 Unit price £1,980.00 perlitre
SAMAYA AYURVEDA Anti-Ageing Oil Vata 30ml
SAMAYA AYURVEDA Anti-Ageing Oil Vata 30ml
£89.00 Unit price £2,966.67 perlitre
ZELENS Peptide Complex Restructuring Cream 50ml
£140.00 Unit price £2,800.00 perlitre
KAPLAN MD SKINCARE Perfect Pout Lipstick - Revitalizing Lip Treatment + SPF-30 Sunscreen - Santa Monica 3.1g
WILD BEAUTY Active Treatment Serum With Hyaluronic Acid 30ml
WILD BEAUTY Active Treatment Serum With Hyaluronic Acid 30ml
£130.00 Unit price £4,333.33 perlitre
KAPLAN MD SKINCARE Perfect Pout Lipstick - Revitalizing Lip Treatment + SPF-30 Sunscreen - Roxbury 3.1g
PHARMACERIS A A&E - Sensilix Serum 30ml
£24.50 Unit price £816.67 perlitre
MEDIK8 R-Retinoate® Intense 50ml
MEDIK8 R-Retinoate® Intense 50ml
£229.00 Unit price £4,580.00 perlitre
BIOEFFECT EGF Power Cream 50ml
£169.00 Unit price £3,380.00 perlitre
BEAUTYLAB Retinol Serum 30ml
£35.00 Unit price £1,166.67 perlitre
WILD BEAUTY Moisturising Lip Treatment With Rhug Beeswax 8ml
WILD BEAUTY Moisturising Lip Treatment With Rhug Beeswax 8ml
£32.00 Unit price £4,000.00 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old