Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Squalane is the quiet workhorse of a good routine – a lightweight emollient that softens and smooths without heaviness or shine. It's close in structure to lipids skin produces naturally, which is why it absorbs so readily and suits almost every skin type, including oilier and blemish-prone skin.

Modern squalane is derived from olives or sugarcane (older sources were animal-derived; today's is almost always plant-based – check the label if it matters to you). Non-comedogenic, fragrance-free in most formulations, and an excellent partner to more demanding actives. Part of our active skincare range.

Read the full explainer: Squalane, explained →

Showing61–80 of 107 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
CINERE Extra Rich Nourishing Cream with Edelweiss Stem Cell 30ml
CINERE Extra Rich Nourishing Cream with Edelweiss Stem Cell 30ml
£45.00 Unit price £1,500.00 perlitre
INSTITUT ESTHEDERM Intensive Hyaluronic Cream 50ml
£63.00 Unit price £1,260.00 perlitre
SAMAYA AYURVEDA Anti-Ageing Oil Pitta 30ml
SAMAYA AYURVEDA Anti-Ageing Oil Pitta 30ml
£89.00 Unit price £2,966.67 perlitre
Sold out
ANTIPODES Vanilla Pod Hydrating Day Cream 60ml
£35.00 Unit price £583.33 perlitre
BIOEFFECT Facial Cleanser 120ml
£55.00 Unit price £458.33 perlitre
DERMALOGICA Biolumin-C Gel Moisturiser 50ml
£65.00 Unit price £1,300.00 perlitre
ZELENS Power E Moisturising And Protecting 30ml
£110.00 Unit price £3,666.67 perlitre
KAPLAN MD SKINCARE Perfect Pout Lipstick - Revitalizing Lip Treatment + SPF-30 Sunscreen - Rodeo 3.1g
KAPLAN MD SKINCARE Perfect Pout Lipstick - Revitalizing Lip Treatment + SPF-30 Sunscreen - Rodeo 3.1g
£30.00 Unit price £10,000.00 perkg
KAPLAN MD SKINCARE Perfect Pout Lipstick - Revitalizing Lip Treatment + SPF-30 Sunscreen - Hollywood 3.1g
INSTITUT ESTHEDERM Intensive Retinol Cream 50ml
£72.00 Unit price £2,400.00 perlitre
URIAGE Thermal Water Sleeping Mask 50ml
£22.60 Unit price £452.00 perlitre
ULTRASUN Professional Protection SPF-30 High Protection Family 400ml
ULTRASUN Professional Protection SPF-30 High Protection Family 400ml
£50.00 Unit price £125.00 perlitre
ULTRASUN Professional Protection SPF-50+ Face Anti-Pigmentation 50ml
ULTRASUN Professional Protection SPF-50+ Face Anti-Pigmentation 50ml
£33.00 Unit price £660.00 perlitre
SAINT JO 01 Cleanse: Nourishing Facial Cleanser 100ml
£55.00 Unit price £550.00 perlitre
5.0
(1)
Sold out
ESPÉRER SKIN CARE Anti-Ageing Night Repair Face Oil 30ml
£95.00 Unit price £3,166.67 perlitre
QMS MEDICOSMETICS Liquid Proteins Day Night Lotion 50ml
£145.00 Unit price £2,900.00 perlitre
2.0
(1)
DR DENNIS GROSS SKINCARE Advanced Retinol + Ferulic Intense Wrinkle Cream 60ml
£77.00 Unit price £1,283.33 perlitre
MALIN+GOETZ Revitalising Eye Cream 15ml
£69.00 Unit price £4,600.00 perlitre
DECREE Peptide Emollient Veil + 50ml
£115.00 Unit price £2,300.00 perlitre
ZELENS Lumino Brightening Serum 30ml
£108.00 Unit price £3,600.00 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old