Skip to content
Free Delivery on Orders over £35
Free Pickup in Store

Squalane is the quiet workhorse of a good routine – a lightweight emollient that softens and smooths without heaviness or shine. It's close in structure to lipids skin produces naturally, which is why it absorbs so readily and suits almost every skin type, including oilier and blemish-prone skin.

Modern squalane is derived from olives or sugarcane (older sources were animal-derived; today's is almost always plant-based – check the label if it matters to you). Non-comedogenic, fragrance-free in most formulations, and an excellent partner to more demanding actives. Part of our active skincare range.

Read the full explainer: Squalane, explained →

Showing81–100 of 107 products
Sort by: Most relevant
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
CINERE Hydra Plus Timeless Moisturising Cream for Combination Skin 50ml
CINERE Hydra Plus Timeless Moisturising Cream for Combination Skin 50ml
£32.00 Unit price £640.00 perlitre
URIAGE Hyséac Anti Blemish Cleansing Gel 150ml
£13.60 Unit price £90.67 perlitre
URIAGE Thermal Water Cream SPF-20 40ml
£24.50 Unit price £612.50 perlitre
ULTRASUN Professional Protection SPF-30 Face Tinted Honey 50ml
ULTRASUN Professional Protection SPF-30 Face Tinted Honey 50ml
£29.00 Unit price £580.00 perlitre
VOYA Hydra Veil Face Mask 50ml
£45.00 Unit price £900.00 perlitre
EVE LOM Cleansing Oil 150ml
£55.00 Unit price £366.67 perlitre
NUXE Nuxuriance® Ultra The Global Anti-Aging Night Cream 50ml
£56.00 Unit price £1,120.00 perlitre
DR DENNIS GROSS SKINCARE Advanced Retinol + Ferulic Texture Renewal Serum 30ml
£76.00 Unit price £2,533.33 perlitre
MALIN+GOETZ Recovery Treatment Oil 30ml
£72.00 Unit price £2,400.00 perlitre
CAUDALIE Glycolic Peel Mask 75ml
£29.00 Unit price £386.67 perlitre
DECREE Treat Tincture 30ml
£130.00 Unit price £4,333.33 perlitre
DERMALOGICA Clear Start Skin Soothing Hydrating Lotion 59ml
£25.00 Unit price £25,000.00 perlitre
INSTITUT ESTHEDERM Intensive Vitamine C Cream 50ml
£69.00 Unit price £1,380.00 perlitre
INSTITUT ESTHEDERM Intensive Eye Hyaluronic Contour 15ml
£45.00 Unit price £3,000.00 perlitre
MZ SKIN Hydrate & Nourish Age Defence Retinol Day Moisturiser SPF-30 50ml
MZ SKIN Hydrate & Nourish Age Defence Retinol Day Moisturiser SPF-30 50ml
£110.00 Unit price £2,200.00 perlitre
ULTRASUN Professional Protection SPF-30 Face Moisturising Anti-Ageing Sun Protection 50ml
FOREO Supercharged Serum Serum Serum 30 ml
£59.00 Unit price £1,966.67 perlitre
PHARMACERIS W W Anti-Ox 30ml
£41.00 Unit price £1,366.67 perlitre
VOYA Bright Eyes Eye Cream 15ml
£47.00 Unit price £3,133.33 perlitre
IRAYE The Rich Cream Refill 50ml
£135.00 Unit price £2,700.00 perlitre

Filters (0)

Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old